svycarsko-mesta
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Která švýcarská města patří k těm největším? Na prvním místě není hlavní město, ale největším městem Švýcarska je Curych. Za ním pak následuje Ženeva, Basilej a Lausanne, spolu s Bernem pak ještě do sedmičky největších měst patří také Winterthur a Luzern.

Curych

Curych je hlavním městem stejnojmenného kantonu a zároveň také největším městem v celém Švýcarsku. Žije zde více než 400 000 lidí a město má rozlohu necelých 92 km². Curych má velmi bohatou historii a poprvé byl osídlen Římany již kolem roku 15 př. Kr. Město se nachází v severní části Švýcarska nedaleko Alp a i díky tomu, že se jedná o významné bankovní centrum, je Curych jedním z nejbohatších měst na světě. Město je také důležitým dopravním uzlem a to jak v rámci dálniční, tak i železniční a letecké dopravy. Velký význam má Curych i ve světě sportu, svoje sídlo tu totiž mají fotbalová (FIFA) i hokejová (IIHF) federace.

Ženeva

Druhým největším švýcarským městem je Ženeva, v níž žije více než 190 000 obyvatel. Město se nachází na jihozápadě Švýcarska hned u hranice s Francií – Ženeva je tak hlavním centrem francouzsky hovořících občanů této země a vysoký podíl na obyvatelstvu zde mají cizinci (až kolem 44 procent). Ženeva má velký význam především ve světě financí a bankovnictví, pořádají se zde velké mezinárodní kongresy a výstavy a svoje sídlo zde má celá řada významných mezinárodních organizací (např. OSN, Červený kříž, Světová zdravotnická organizace atd.).

Basilej

Basilej leží na severozápadě Švýcarska v blízkosti hranic s Německem a Francií. Žije tu více než 170 000 lidí a rozloha města je 22,75 km². Basilej byla založena v roce 44 př.Kr. a od roku 1501 je součástí Švýcarska. Ve městě se nachází nejstarší švýcarská univerzita, řada krásných památek a kromě vzdělávání a kultury hraje v Basileji významnou roli také chemický a farmaceutický průmysl. V rámci Švýcarska je Basilej také velkým dopravním uzlem, jsou zde tři velká vlaková nádraží, mezinárodní letiště a největší švýcarský říční přístav.

Lausanne

Čtvrtým největším švýcarským městem je Lausanne, ležící na západě země u Ženevského jezera. Pokud se při Vaší cestě do Švýcarska chystáte navštívit Ženevu, do Lausanne to nebudete mít daleko – města jsou od sebe vzdálena jen 50 km. Lausanne je významným sportovním centrem, své sídlo tu má Mezinárodní olympijský výbor a nachází se zde také Olympijské muzeum. Ve městě také najdete spoustu krásných historických památek, nejzajímavější z nich je bezesporu slavná katedrála Notre-Dame. Velká většina obyvatel Lausanne hovoří francouzsky, jinak zde žije hodně cizinců, kteří tvoří až 40 procent obyvatelstva.

Winterthur

Winterthur je ve Švýcarsku s více než 100 tisíci obyvateli šestým největším městem. Najdeme jej v severozápadní částí země nedaleko Curychu a jedním z jeho partnerských měst je i Plzeň.

Luzern

Luzern se nachází ve střední části Švýcarska a patří mezi turisty nejoblíbenější místa v této zemi. Protéká jím řeka Reuss, která Luzern rozděluje na dvě části – Staré a Nové město. Tyto dvě části jsou spojeny několika mosty – jedním z nich je Kaplový most – nejstarší krytý dřevěný most na světě. V Luzernu je mnoho historických památek, ale i zajímavá díla moderní architektury.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup