bern
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Hlavním městem Švýcarska je Bern, který leží v západní části této země a byl založen v roce 1191. Bern na rozdíl od většiny jiných metropolí není ve své zemi největším městem – žije v něm necelých 130 000 obyvatel a jeho rozloha je 52 km². Město se dělí do 26 okrsků a ve svém znaku má medvěda. Bern je opravdu krásný a zaujme nejen milovníky památek,ale i ostatní turisty, kteří se zde mohou pokochat i nádhernými parky, zahradami atd. Bývá označován mimo jiné jako květinové město nebo město umění. Bern je také sídlem švýcarského parlamentu, vlády a celé řady dalších významných institucí.

Památky v Bernu

Pokud Vás zajímají památky, v Bernu se Vám určitě bude líbit. Rozhodně byste neměli vynechat návštěvu historického centra, které bylo zapsáno na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Asi nejzajímavější památkou je středověká věž Zytglogge s velkými hodinami a orlojem, ve kterém se každou hodinu ukazují pohyblivé loutky. Další významnou stavbou je gotická katedrála Münster, jež byla postavena v patnáctém století. Jednou z největších budov hlavního města Švýcarska je Bundeshaus – sídlo švýcarského parlamentu a vlády. Nejkrásnější ulicí ve městě je pak Kramgasse, v níž v minulosti bydlel slavný vědec Albert Einstein.

Dopravní síť v Bernu

Městská hromadná doprava je v Bernu tvořena autobusovými, tramvajovými a trolejbusovými linkami. Ve městě samozřejmě nechybí ani několik vlakových nádraží, to hlavní je zároveň druhým nejvytíženějším v zemi a zastavují na něm vlakové spoje z mnoha zahraničních zemí. S okolními městy je Bern spojen také prostřednictvím příměstské železnice S-Bahn, která je typická pro německy hovořící země (kromě Švýcarska funguje i v Německu a Rakousku).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup