320px-Flag_of_Switzerland_(Pantone).svgŠvýcarsko je jednou z nejkrásnějších a nejvíce obdivovaných zemích Evropy. Stejně jako Česko, tak i Švýcarsko je vnitrozemským státem, který se nachází ve střední části evropského kontinentu. Mezi jeho sousední země patří Německo, Rakousko, Itálie, Francie a Lichtenštejnsko. Žije tu cca 8 milionů obyvatel a hlavním městem je Bern.

Státním zřízením Švýcarska je federativní republika a země se dělí do 23 kantonů. Na rozdíl od většiny okolních zemí není Švýcarsko členem Evropské unie ani NATO. Platí se zde švýcarskými franky a jedná se o velmi bohatou a hospodářsky úspěšnou zemi – ve statistice hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele patří Švýcarsko mezi nejbohatší země na světě.

Švýcarsko je poměrně kosmopolitní zemí a tak se zde hovoří hned čtyřmi úředními jazyky – němčinou, francouzštinou, italštinou a rétorománštinou. Co se týká náboženského vyznání, tak převažují katolíci (nad 40 procent) a protestanti (necelých 40 procent), zbytek obyvatelstva tvoří ostatní vyznání nebo ateisté.

Země se proslavila mimo jiné svými bankami, které jsou ve světě známým pojmem, mezi slavné švýcarské produkty patří např. hodinky, čokolády nebo sýry. Hodně obdivovaný je také politický systém této země, která si oproti jiným státům zachovala svoji neutralitu a uplatňují se tu prvky přímé demokracie (referenda atd.).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup