bratislava
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Největším a zároveň i hlavním městem Slovenska je Bratislava. Žije v ní více než 400 000 obyvatel a nachází se na jihozápadě země, jen malý kousek od hranic s Rakouskem. Díky svojí poloze je dobře dostupná i pro Čechy, kteří to sem mají blízko – především ti, co žijí na jižní Moravě. Bratislava leží na březích řeky Dunaj a hlavním symbolem města je Bratislavský hrad.

Památky v Bratislavě

Bratislava je velmi krásné město, které má co nabídnout i těm, co se zajímají o historické památky. Tou nejvýznamnější je už zmíněný Bratislavský hrad, jenž byl postaven už v 10. století. Později byl přestavěn v různých stylech, ale začátkem 19.století skoro celý vyhořel. V 50.letech minulého století byl hrad zrekonstruován a o pár let později prohlášen národní kulturní památkou. Další zajímavou památkou v Bratislavě jsou ruiny hradu Devín. Ten se nachází na skále, jež leží nad soutokem řek Dunaj a Morava a je jedním z hlavních symbolů slovenské historie. Za návštěvu stojí také Stará radnice, v níž je budova městského muzea, Františkánský kostel ze 13.století nebo podzemní židovský hřbitov.

Doprava v Bratislavě

Městskou hromadnou dopravu tvoří v Bratislavě síť tramvajových, autobusových a trolejbusových linek. Na rozdíl od Prahy zde není metro – původně zde mělo být vybudováno, nakonec k tomu ale nedošlo. Kromě MHD je v Bratislavě také několik železničních zastávek, vedou sem hned čtyři dálnice a nechybí ani velké mezinárodní letiště, které je umístěno v severovýchodní části města.

Nákupy v Bratislavě

Bratislava je skvělým místem i pro milovníky nakupování. Ti mohou využít některého z mnoha velkých nákupních center, mezi ty největší patří např. Aupark (který bude mít brzy svá centra i v ČR) nebo nově otevřený komplex Bory Mall. Kromě nákupních center je ale ve městě i spousta menších obchodů, které stojí za návštěvu, např. Seoul Plaza – velký supermarket plný potravin z Asie, USA či Velké Británie, jež nejsou běžně k sehnání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup