Flag_of_Slovakia.svgSlovensko je pro Českou republiku jejím nejbližším sousedem a to nejen díky podobnému jazyku, ale především proto, že bylo až do roku 1993 součástí společného státu. Na začátku devadesátých let ale došlo k mnoha změnám, které nakonec vyústily v rozdělení Československa a 1.ledna roku 1993 tak vznikla samostatná Slovenská republika.

Sousedními zeměmi Slovenska jsou kromě ČR ještě Maďarsko, Rakousko, Polsko a Ukrajina. Hlavním městem Slovenska je Bratislava a na rozdíl od Česka se zde už několik let platí eurem. Na Slovensku žije více než 5 400 000 obyvatel a stejně jako u nás se jedná o parlamentní republiku, v jejímž čele stojí prezident.

Co se týká národnostního složení, tak velkou většinu tvoří samozřejmě Slováci (86 %), žije zde ale velmi početná maďarská menšina (téměř 10 %), zbytek tvoří Romové, Češi, Ukrajinci a další národnosti. Pokud jde o náboženství, tak Slováci mají oproti Česku mnohem více věřících lidí – více než 60 % obyvatelstva jsou katolíci, zcela bez vyznání je podle statistik pouze 13 % obyvatel.

Úředním jazykem je zde slovenština, běžně se ale domluvíte i česky a např. televizní stanice vysílají spoustu pořadů s českým dabingem. Prezidentem Slovenska je Andrej Kiska, premiérem pak Robert Fico, jehož strana SMER (sociální demokracie) je s velkým odstupem nejsilnější politickou stranou v zemi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup