Flag_of_France.svgFrancie je jednou z nejatraktivnějších zemí Evropy, do které během celého roku proudí davy turistů z celého světa. Leží v západní části Evropy a její součástí je i několik dalších území v Americe, Oceánii nebo Karibiku. Ve Francii žije více než 65 milionů lidí a jedná se tak o dvacátou nejlidnatější zemi na světě. Hlavním městem Francie je Paříž, která patří k nejvíce navštěvovaným metropolím světa. Úředním jazykem je tu francouzština a z náboženství převládají křesťané (katolíci).

Francie je republikou, v jejímž čele stojí prezident (v současné době je to Francois Hollande). Kromě toho, že je Francie členem mezinárodních organizací, jako např. Evropská unie, NATO nebo OSN, patří také mezi stálé členy Rady bezpečnosti OSN a je jedním z osmi členů organizace G8. Francie patří mezi ekonomicky velmi vyspělé státy a je na předních místech jak v exportu, tak v importu zboží. Od roku 2002 se zde platí eurem, které nahradilo dřívější francouzský frank.

Na evropském území sousedí s Francií hned osm zemí – Španělsko, Belgie, Švýcarsko, Itálie, Německo, Lucembursko, Andorra a Monako. Významným státním svátkem je ve Francii 14.červenec, kdy se slaví výročí dobytí Bastily, které zahájilo Velkou francouzskou revoluci.

Co se týká administrativního členění země, tak Francie se dělí na 27 regionů, které se pak dále člení do departementů, ty se dělí do arrondisementů, ty se rozdělují do kantonů a nejmenší jednotkou ve Francii jsou obce. Pod Francii patří také některá zámořská území, jedná se např. o Réunion, Francouzskou Guayanu, Novou Kaledonii nebo ostrov Svatý Bartoloměj.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup