900px-Flag_of_the_Netherlands.svgNizozemsko leží v západní části Evropy na pobřeží Severního moře. Má pouze dva sousední státy, kterými jsou Belgie a Německo. Rozloha Nizozemska je 41 526 km² a žije zde téměř 17 milionů obyvatel. Hlavním městem je Amsterdam, kde se nachází mimo jiné i sídlo královského dvora, mezi významná města ale patří také Haag, který je sídlem řady významných mezinárodních institucí.

Nizozemsko vzniklo 23.května roku 1568, kdy bylo osvobozeno od španělské nadvlády. Dnes se jedná o konstituční monarchii spolu s parlamentní demokracií a v čele země tak stojí král, kterým je v současné době Vilém Alexandr. Nizozemsko je členem mnoha mezinárodních organizací, patří mezi státy Evropské unie, NATO a mnoha dalších společenství.

Oficiální měnou, kterou se zde platí je euro, úředním jazykem je nizozemština. Co se týká náboženského vyznání, tak kolem 40 procent lidí se nehlásí k žádnému církvi, asi 30 procent tvoří katolíci, 20 procent protestanti, a zbylých 10 procent ostatní náboženství (judaismus, buddhismus, hinduismus, islám atd.).

Nizozemsko se dělí na dvanáct provincií (Jižní Holandsko, Severní Holandsko, Severní Brabantsko, Gelderland, Utrecht, Limburg, Overijssel, Frísko, Groningen, Drenthe, Zeeland a Flevoland). Státní moc se zde dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní, stejně jako u nás mají v Nizozemsku vládu a parlament, rozdělený na horní a dolní komoru.

Po ekonomické stránce je Nizozemsko velmi úspěšnou a bohatou zemí – velký význam zde má především průmysl, doprava a obchod. Nizozemsko v tomto směru také hodně těží ze svojí výhodné polohy. Pro cestovní ruch jsou pak klíčová především města Amsterdam a Haag.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup