nizozemsko-gastro
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Holandská kuchyně je proslavená zejména svými sýry – těch mají v této zemi obrovský výběr a nizozemské sýry patří k těm nejlepším na světě. Kromě sýrů si ale v Nizozemsku můžete pochutnat i na celé řadě jiných místních specialit. Jaké holandské pokrmy a nápoje patří k těm nejtypičtějším pro tuto zemi a co byste při Vaší cestě po Holandsku určitě měli ochutnat?

Typická holandská jídla

Vzhledem k tomu, že Nizozemsko leží u moře, jsou zde hodně oblíbené různé pokrmy z ryb. Čerstvé ryby si tu můžete koupit např. na trzích a v Holandsku se hodně jí např. slanečci, sledě, ale i další druhy ryb a mořských plodů. K tradičním hlavním jídlům patří v Nizozemsku např. Stamppot (speciální holandská verze eintopfu, do níž se dávají brambory, různé druhy zeleniny, uzeniny atd.), dále pak různé druhy plněných palačinek (se slanými náplněmi) a ze sladkostí např. kořeněné mandlové sušenky Speculoos (ty už si běžně můžeme koupit i v českých obchodech).

Typické holandské nápoje

Jedním z nejtypičtějším nápojů, vyráběných v Holandsku je vaječný likér Advocaat. Ten se ale svým složením trochu liší od toho našeho, v Nizozemsku se do něj obvykle nepřidává mléko ani smetana. Hodně se zde pije káva, světově proslulé je pak holandské kakao. Z alkoholických nápojů se v Nizozemsku pije zejména pivo, které tu mají docela kvalitní – nejznámější značkou je Heineken. Z tvrdšího alkoholu pak např. jenever – pálenka s příchutí jalovce. .

Holandské sýry

Co je ale pro Holandsko v oblasti gastronomie nejtypičtější, jsou jednoznačně kvalitní sýry. K těm nejznámějším patří především Edammer, Gouda, Maaslander, Leerdammer a mnoho dalších. Sýry si tu můžete koupit nejen v obchodech, ale i na trzích a běžnou praxí je to, že Vám prodavač před nákupem dá sýr ochutnat. Jednotlivých druhů sýrů tu mají nepřeberné množství, vybírat můžete např. podle jejich stáří, příchuti a mnoha dalších kritérií. Pro milovníky sýrů je tak Nizozemsko asi nejlepší zemí na světě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup