Flag_of_Belgium_(civil).svgBelgie leží v západní části Evropy a sousedí se čtyřmi státy – Francií, Nizozemskem, Německem a Lucemburskem. Jedná se o federativní konstituční monarchii a dělí se do tří společenství (Vlámské společenství, Valonsko-bruselská federace a Německojazyčné společenství) a do tří regionů (vlámský, valonský a hlavní město Brusel). Jednotlivá společenství i regiony mají svoje vlastní vlády i parlamenty, který je tak v Belgii celkem šest.

V Belgii mají hned tři úřední jazyky – němčinu, francouzštinu a nizozemštinu. Žije zde více než 11 milionů obyvatel (z nichž 57 % tvoří Vlámové a 33% Valoni). Pokud jde o náboženské vyznání, tak většina lidí se hlásí k římskokatolické církvi. Nejvyšším představitelem země je král, kterým je od července roku 2013 Filip Belgický.

Belgie vznikla v roce 1830, kdy došlo k vyhlášení nezávislosti na Nizozemsku. Je členem Evropské unie i NATO a platí se v ní eurem. Hlavním městem je Brusel, který je zároveň i sídlem mnoha významných mezinárodních institucí (např. NATO, Rada Evropské unie, Evropská komise atd.). Po ekonomické stránce se jedná o velmi úspěšnou a poměrně bohatou zemi – Belgie má vyspělý průmysl i zemědělství, mezi přední odvětví v této zemi patří hlavně strojírenství, hutnictví, textilní výroba (např. proslulá bruselská krajka), chemický průmysl a potravinářství (např. čokolády a čokoládové pralinky). Významnou roli zde hraje i cestovní ruch, kromě Bruselu jsou mezi turisty hodně oblíbené i Antverpy, Bruggy nebo Waterloo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup