belgie-mesta
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Zatímco u nás v ČR žije asi 75 procent obyvatelstva ve městech a zbytek na vesnicích, v Belgii je míra urbanizace jedna z nejvyšších na světě – podle statistik až 97 procent lidí bydlí ve městech. Která belgická města patří (po hlavním městě Bruselu) k těm největším?

Antverpy

Ve druhém největším belgickém městě žije více než 500 000 obyvatel a jeho součástí je také druhý největší přístav v celé Evropě. Pokud máte rádi zvířátka, určitě nevynechejte návštěvu místní zoologické zahrady, která patří mezi nejstarší na světě a je v ní několik tisíc zvířat. V historickém centru města je mnoho krásných památek, mimo jiné velká gotická katedrála, která se stavěla 269 let. Stejně jako v Bruselu, tak i v Antverpách je spousta muzeí, zajímavé je např. Muzeum lodní dopravy nebo Muzeum diamantů.

Gent

Dalším velkým belgickým městem je Gent, který leží na soutoku řek Leie a Šeldy. Pokud budete mít cestu do Bruselu, do Gentu už to není moc daleko – jen 55 km. Žije zde téměř 250 000 lidí a město je velmi oblíbené u turistů z celého světa. Ti zde mohou obdivovat např. zachovalé středověké stavby, navštívit různá muzea nebo ochutnat belgické speciality v některé z mnoha restaurací.

Charleroi

Asi 50 km na jih od Bruselu leží město Charleroi, v němž žije něco málo přes 200 000 obyvatel. Charleroi má význam především v oblasti průmyslu, který zde má dlouholetou tradici. I toto město zaujme ty, co mají rádi muzea – mohou zde navštívit např. Muzeum fotografie, skla nebo krásného umění. V Charleroi je také druhé největší letiště v Belgii.

Lutych

Lutych leží ve východní části Belgie, kousek od hranic s Německem a Nizozemskem. Ve městě se nachází univerzita a třetí největší říční přístav Evropy. Z památek patří k těm nejzajímavějším např. katedrála sv. Pavla nebo Palác knížete-biskupa. V okolí města pak kromě několika zámků stojí za návštěvu jeskyně Ramioul.

Bruggy

Na opačné straně země se nacházejí Bruggy – ty najdeme na severozápadě země a žije v nich téměř 120 000 obyvatel. Bruggy jsou velmi oblíbenou turistickou lokalitou a někdy se jim také říká Benátky severu nebo Město zamilovaných. Pokud jste spíše romanticky založení, pak se vám v tomto městě určitě bude líbit.

Namur

Namur je v Belgii správním centrem stejnojmenné provincie a také hlavním městem Valonska. Žije v něm více než 100 000 obyvatel a město má význam především v oblasti obchodu a průmyslu. Pokud jej navštívíte, určitě se podívejte na Citadelu, která byla vybudována před dvěma tisíci lety a je z ní krásný výhled na celé město.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup