nizozemsko-mesta
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Která holandská města patří k těm největším? Na prvním místě je hlavní město Amsterdam, druhý největší je Rotterdam a třetí je Haag, v němž sídlí řada významných mezinárodních institucí. Do první sedmičky největších nizozemských měst patří ještě Utrecht, Eindhoven, Tilburg a Almere. Pojďme si tato města blíže představit.

Rotterdam

Největší přístav v Evropě, druhý největší přístav na světě a druhé největší město Nizozemska – to vše je Rotterdam, který se nachází v provincii Jižní Holandsko a žije v něm více než 600 000 lidí. Mezi největší turistická lákadla patří vedle mnoha muzeí také vyhlídková věž Euromast nebo most Erasmusbrug, který spojuje jižní a severní část tohoto města.

Haag

Co do počtu obyvatel je Haag až na třetím místě, jinak se ale jedná v rámci Holandska o velmi důležité město. V Haagu sídlí nizozemský král, vláda i parlament a díky tomu, že svoje sídla zde má i množství mezinárodních institucí (včetně Mezinárodního soudního dvoru), jedná se o město s velkým mezinárodním významem. Město bylo založeno v roce 1248 a turisté v něm mohou navštívit spoustu krásných památek, parků nebo muzeí.

Utrecht

Utrecht leží ve středu Nizozemska a žij v něm více než 300 000 obyvatel. Největší slávu zažil Utrecht v období středověku, kdy byl nejvýznamnějším městem Holandska, dnes je město především důležitým vzdělávacím centrem (sídlí v něm největší nizozemská univerzita). I Utrecht je velmi bohatý na různé památky – k těm nejznámějším patří katedrála sv. Kateřiny nebo Centraal Museum. Město je hodně kosmopolitní – Nizozemci tvoří jen dvě třetiny obyvatelstva, zbytek pak Maročané, Turci a další etnické skupiny.

Eindhoven

Město, které je u nás známé hlavně díky místnímu fotbalovému klubu PSV Eindhoven, je součástí nizozemské provincie Horní Brabantsko. Eindhoven je významným dopravním uzlem a to jak v letecké, tak i v železniční dopravě. I v Eindhovenu žije hodně cizinců, kteří zde tvoří až čtvrtinu obyvatelstva tohoto města.

Tilburg

Tilburg se nachází v jižní části Holandska a žije v něm necelých 200 000 obyvatel – jedná se tak o šesté nejlidnatější nizozemské město. V Tilburgu je sice historické centrum, ale moc památek zde nenajdeme, ve městě se objevují spíše modernější stavby. Asi nejdůležitější stavbou je zde Tilburská univerzita, město je ale známé i díky místnímu fotbalovému týmu, pojmenovanému po nizozemském králi Vilému II.

Almere

Krásné a velmi mladé město, ležící v provincii Flevoland. Almere získalo statut města teprve v roce 1984, v poslední době v něm však proběhla rozsáhlá výstavba a neustále stoupá počet jeho obyvatel. Kromě Holanďanů zde žije i početná turecká menšina a celkově se tu můžeme setkat s lidmi více než 130 různých národností.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup