Flag_of_Ireland.svgIrsko se nachází v severozápadní části Evropy a leží na stejnojmenném ostrově. Nezabírá ale celý jeho povrch – jedna šestina tohoto ostrova patří Severnímu Irsku, které je součástí Velké Británie. Samostatné Irsko má rozlohu 70 273 km² a žije v něm více než 4 600 000 obyvatel. Jeho jedinou sousední zemí je již zmíněné Severní Irsko. Úředními jazyky jsou zde angličtina a irština, většina obyvatel ale hovoří anglicky. Co se týká náboženského vyznání, tak velká většina Irů jsou katolíci – k římskokatolické církvi se hlásí až 84 procent obyvatel.

Irsko je státním zřízením parlamentní republika a v jeho čele stojí prezident, kterým je momentálně Michael D. Higgins. Platí se tu eurem a země je členem Evropské unie. Naopak Irsko nepatří mezi země NATO a jeho zahraniční politika je tak neutrální. Ekonomika Irska je velmi vyspělá a patří k těm nejvíce rozvinutým na světě. Je tvořena především průmyslem a službami, naopak zemědělství zde tolik rozvinuté není.

Známým patronem Irska je svatý Patrik, který podle staré legendy mimo jiné vyhnal z irského ostrova všechny hady. Na jeho počest se každý rok 17. března slaví tradiční svátek sv. Patrika, jenž se rozšířil do celého světa a jeho symbolem je typická zelená barva.

Irsko je velmi oblíbené u turistů z celého světa, pro něž je největším lákadlem krásná příroda nebo typické irské hospůdky. Z České republiky se do Irska dostanete nejlépe letecky, alternativou je pak cesta autem nebo autobusem a následně trajektem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup