irsko-gastro
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Irská kuchyně sice nepatří mezi ty nejznámější, ale i u ní najdeme spoustu zajímavých a chutných jídel, která dokáží oslovit i cizince. Gastronomie Irska se hodně podobá té anglické a spousta jídel i nápojů je v obou zemích stejná (hodně se zde prodávají např. tradiční fish and chips), jsou zde ale samozřejmě i mnohé rozdíly. Která jídla a které nápoje patří v této zemi k těm nejoblíbenějším a co byste určitě měli ochutnat, pokud chcete vyzkoušet opravdu tradiční irskou kuchyni? Vybrali jsme pro Vás tipy na několik nejznámějších irských jídel a nápojů, které byste si při Vaší návštěvě Irska neměli nechat ujít.

Typická irská jídla

Mezi základní potraviny, na kterých je irská kuchyně postavená, patří především maso a brambory. Právě z těchto surovin se dělá irish stew – irská obdoba guláše, jenž se vaří nejčastěji z jehněčího nebo skopového masa a jako příloha se k němu podávají brambory. Dalším oblíbeným irským jídlem je shepherd’s pie (Pastýřův koláč). Nejedná se ale o sladký pokrm, nýbrž o masový nákyp, který se zapéká spolu s bramborovou kaší. Pokud jste ráno zvyklí snídat, určitě zkuste také typickou irskou snídani – ta se podobá té anglické a obvykle se skládá z cereálií, vajíček, slaniny, párků, toustu a opečeného rajčete, k pití bývá džus, káva nebo čaj.

Typické irské nápoje

Irské nápoje už jsou o něco slavnější. Světově proslulé je např. irské černé pivo Guiness, které se vyrábí už od poloviny osmnáctého století. Slavná je také irská whiskey, jež se třikrát destiluje a má tak jemnější chuť – mezi nejznámější značky patří např. Jameson nebo Tullamore. Dalším oblíbeným irským alkoholickým nápojem je sladký krémový likér Baileys – ten se vyrábí ze smetany a pravé irské whiskey. Alternativou je irský likér Carolans, do kterého se navíc přidává karamel a med.

Z nealkoholických nápojů je v Irsku oblíbená především káva a čaj, u nás známe např. irskou kávu, jež se připravuje z horké kávy, cukru, smetany a irské whiskey. Irové často pijí také Red lemonade – speciální druh limonády s citrónovou příchutí, který jinde ve světě moc známý není.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup