irsko-mesta
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Největším a i turisticky nejzajímavějším městem v Irsku je samozřejmě jeho hlavní město Dublin. Jaká jsou ale další velká města v této zemi? Pojďme si blíže představit další největší města Irska.

Cork

Druhým největším irským městem je Cork, ve kterém žije téměř 120 000 obyvatel. Kousek od města je největší irský přístav a jedno z největších irských letišť. Cork má velmi bohatou historii, díky čemuž zde nalezneme spoustu zajímavých památek. Je to také město, ve kterém hraje velkou roli kultura, z těch nejzajímavějších akcí stojí za zmínku např. pravidelný jazzový nebo filmový festival.

Limerick

Limerick leží na západě Irska a byl založen v devátém století Vikingy. Město se nachází na řece Shannon a kromě toho, že je třetím největším v Irsku, je také hlavním městem hrabství Limerick. Z památek patří k těm nejvýznamnějším např. hrad King John’s Castle, katedrála St Mary’s Cathedral nebo různá muzea. Kromě toho, že je Limerick přístavním městem, je i důležitým dopravním uzlem pro železniční a silniční dopravu.

Galway

Čtvrté největší irské město, jenž leží u západního pobřeží této země. Žije tu více než 70 000 obyvatel a Galway je velmi oblíbený mezi turisty z celého světa. Jeho obliba nespočívá ani tak v památkách, ale především v tom, že se jedná o nejvýznamnější irské město v oblasti kultury – ať už jde o hudbu, divadlo, výtvarné umění atd. Pravidelně se zde koná např. Galway Arts Festival, který trvá dva týdny a je největším uměleckým festivalem v celém Irsku.

Waterford

Nejstarší irské město, jehož historie sahá až do devátého století. Najdeme jej na východě Irska v provincii Munster a stejně jako Limerick, i Waterford byl založen Vikingy. K nejzajímavějším místům patří např. sklárna Waterford Crystal Factory, v níž se mimo jiné vyrábí křišťál. Spoustu informací o historii města se dozvíte v muzeu Waterford Museum of Treasures a k důležitým stavbám patří také věž Reginald´s Tower, která je nejstarší městskou veřejnou budovou v celém Irsku.

Drogheda

Drogheda leží ve východní části Irska na řece Boyne a žije v ní více než 30 000 lidí. Do hlavního města Dublinu je to odsud jen 56 kilometrů a Drogheda má díky své poloze velmi dobré dopravní spojení – jak silniční, tak železniční. Město bylo založeno začátkem desátého století a dnes je hlavním městem hrabství Louth.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup