francie-pariz
Zdroj: www.freedigitalphotos.net

Hlavním městem Francie je Paříž a jedná se zároveň o jedno z nejvýznamnějších kulturních i obchodních center na světě. Žijí zde více než dva miliony obyvatel, v celé pařížské aglomeraci pak něco přes 10 milionů lidí. Administrativně se Paříž dělí na 20 městských obvodů. Městem protéká řeka Seina, která jej zároveň rozděluje na severní a jižní část. Paříž patří mezi turisty nejvíce vyhledávaná města na světě a kromě toho, že se v ní nachází velké množství historických památek, je také jedním z předních měst v oblasti módy. Velký význam má město i v oblasti vědy a na jeho území je mnoho vysokých škol a výzkumných ústavů. Paříž má po celém světě několik desítek partnerských měst, mezi než patří i Praha.

Památky v Paříži

Pro milovníky památek je Paříž jedno z nejatraktivnějších měst na světě. Historických pamětihodností je tu obrovské množství a mezi ty nejzajímavější patří např. slavná Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, bazilika Sacré-Cœur nebo Vítězný oblouk. Většina hlavních památek se nachází přímo v historickém centru města.

Doprava v Paříži

Městská hromadná doprava je v Paříži velmi rozvinutá a patří do ní hned několik druhů dopravních prostředků. Velmi hustá je zde síť linek metra, která má 14 linek o celkové délce více než 200 km. Pařížské metro tak patří mezi největší na světě. Kromě metra zajišťují dopravu v Paříži také autobusy a tramvaje (spíše na předměstích) a nechybějí zde samozřejmě ani železniční stanice. Velké pařížské letiště Charles de Gaulle je druhým největším v Evropě, hned po londýnském Heathrow.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup