vysoke-tatry
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Nejoblíbenějším turistickým cílem nejen Čechů, ale i dalších návštěvníků z celého světa, jsou na Slovensku jednoznačně Vysoké Tatry. Ty se ale rozkládají nejen na území Slovenska, ale částečně také v Polsku. Tatry jsou oblíbeným cílem nejen pro zimní dovolenou a lyžování, ale pro milovníky hor a přírody jsou skvělým tipem i na letní dovolenou.

Základní informace o Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry jsou dlouhé přibližně 26 km a široké cca 17 km. Jejich celková rozloha je 341 km² a nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít, který dosahuje výšky 2655 m.n.m. Kromě něj je ale v Tatrách dalších 25 vrcholů, jež přesahují 2500 m.n.m. – většina z nich je ale turistům přístupná pouze, pokud mají doprovod zkušeného horského průvodce. Co se týká počasí, tak to je v Tatrách logicky spíše chladnější a např. sníh se zde vyskytuje až 250 dní v roce. Ideální počasí pro vysokohorskou turistiku tu panuje spíše na podzim.

Oblíbené turisticky přístupné vrcholy

Některé vrcholy Vysokých Tater jsou turistům přístupné i bez průvodce. Které z nich patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším?

Rysy – leží na hranici Slovenska a Polskem a mají hned tři vrcholy. Ten největší z nich se nachází ve výšce 2503 m.n.m. Severozápadní vrchol dosahuje výšky 2499 m.n.m. a je zároveň nejvyšším bodem Polska.

Kriváňjeden ze slovenských národních symbolů. Jeho vrchol je ve výšce 2494 m.n.m. V jeho okolí jsou výborné podmínky pro lyžování.

Horské chaty ve Vysokých Tatrách

V Tatrách najdou turisté celou řadu horských chat, ve kterých je možnost ubytování. Představíme si blíže alespoň ty nejznámější.

Chata pod Rysy – tato oblíbená horská chata je zároveň tou nejvýše položenou v celých Vysokých Tatrách (nachází se ve výšce 2250 m.n.m.). Nedávno proběhla její rekonstrukce, která ji zabezpečila proti případným lavinám. Chata je v provozu pouze v období letní sezóny.

Téryho chata – leží ve výšce 2015 m.n.m. a je tak druhou nejvýše položenou horskou chatou v Tatrách. Má za sebou bohatou historii a postavena byla již roku 1899. Na rozdíl od chaty pod Rysy je otevřená po celý rok.

Významná centra Vysokých Tater

Součástí Tater je velké množství turistických center, která jsou hojně navštěvovaná turisty z celého světa a která nabízejí ubytování, restaurace a další služby. Podíváme se podrobněji na některá z těch nejvýznamnějších.

Štrbské pleso – oblíbené turistické centrum, ležící na břehu stejnojmenného jezera. Nabízí spoustu hotelů a dalších ubytovacích prostor, zajímavostí je speciální ozubnicová železnice, zvaná Zubačka, která jej spojuje s obcí Štrba.

Starý Smokovec – významné turistické středisko Vysokých Tater a nejstarší tatranská osada. Mezi největší lákadla patří mimo jiné unikátní pozemní lanová dráha vedoucí na Hrebienok.

Tatranská Lomnica – osada, jež leží jen 6 km od Starého Smokovce. Prochází jí železniční stanice a také dvě stanice visuté lanovky na Lomnický štít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup