Běžecké lyžování je jako dělané pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání a potřebují se trochu protáhnout. Milují je také všichni, kteří rádi chodí do přírody. V běžeckém lyžování se samozřejmě dá ale také závodit, výběr lyží se tedy bude odvíjet z velké části od toho, jak je budete využívat. Jste-li spíš rekreačním běžkařem a vyjížďky na běžkách berete jako společenskou událost, potom jsou pro vás vhodnější měkké lyže, které vám půjdou dobře ovládat. Co se týká délky, udává se, že běžecké lyže pro klasický styl by měly být cca o 15 až 30 cm delší než výška postavy lyžaře.

Pro rekreační účely jsou určené lyže se šupinami, které se nemažou a budou dobře fungovat na takřka všech typech sněhových podmínek (nefungují dobře na umrzlém podkladu). U takových běžeckých lyží není třeba mazat odrazovou komoru, jediná údržba, kterou vyžadují, je pravidelné parafinování. Co vám však na těchto lyžích nepůjde, je bruslení, jsou určené na klasiku. Pokud jste sportovním lyžařem, který už má nějaké ty zkušenosti, potom byste měli určitě zainvestovat do lyží s kvalitní skluznicí, aby vám lyže jely dobře nejen do kopce, ale i z kopce. Na to se hodí určitě typy závodních lyží, které jsou tvrdší než ty sportovní a mají mnohem lepší skluznost. Důležité je, zda budete na lyžích chtít jezdit klasiku nebo bruslit nebo zda styly střídáte (pro tento kompromis lze pořídit takzvané combi běžky).

Když už máte lyže, nezapomeňte na hole

Neméně důležité jsou také lyžařské hole. Výrobci obvykle vyrábějí lyžařské hole odstupňované po pěti centimetrech, může se ale stát, že i tak budete potřebovat hole zkrátit. Nebojte se, zvládnete to doma sami. Stačí z hole sundat madlo, pilkou na železo zkrátit tubus hole a potom opatrně umístit madlo zpět. Nikdy nezkracujte hole od košíčků, tubus hole se postupně rozšiřuje, takže byste mohli mít problém nasadit košíček zpět.

Na běžkách se také neobejdete bez správné obuvi a vázání. Dávejte pozor, abyste si pořídili boty kompatibilní s vybraným vázáním nebo naopak. Potom už stačí jen počkat na sníh a můžete vyrazit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup