Mount Everest je nejvyšší horou planety, která nese název po britském geodetovi Georgovi Everestovi. Leží, spíše se tyčí, v Mahálangurském Himálaji, a to na hranici Nepálu a Číny. Mount Everest je snem každého horolezce a pokořením vlastních sil i sil přírody. Na Everest se však vydává stále více osob a s tím vznikají i mnohá rizika. 

Rok 2019

S moderním vybavením, novými možnostmi a vzrůstající touhou po penězích se rozjel i byznys na Mount Everestu. Vydává se příliš mnoho povolení, v důsledku toho na tuto horu putuje stále více horolezců, kteří však musí na mnoha místech při výlezu čekat. Dochází jim tak zásoby kyslíku a musí často nuceně trávit příliš mnoho času v extrémních výškách. Důležité je si uvědomit, že na horu se snaží dostat nejen samotní horolezci, ale putují navíc téměř vždy i s místním doprovodem.

Zóna smrti

Jen během deseti dnů v květnu tohoto roku zemřelo při výlezu na Mount Everest jedenáct horolezců. Je to téměř dvojnásobek toho, kolik činí průměrný počet ročního úmrtí za posledních dvacet let. Problémem je především mnoho horolezců, kteří se do výstupu pouštějí. Často je jich tolik, že musí horolezci čekat v tzv. „zóně smrti“, tedy v nadmořské výšce více než osm tisíc metrů nad mořem. Na druhou stranu tyto fronty zdržují i vyčerpané horolezce, kteří sestupují již dolů. Obě skupiny v danou chvíli nejvíce trápí nedostatek kyslíku.

Konec sezóny

Nyní již sezóna na Everestu končí. Přesto hrozí další nebezpečí. Okolí Mount Everestu se otepluje, je znečištěné a blízké ledovce tají velmi rychlým tempem. Výstup na nejvyšší horu světa tak bude zase o kus nebezpečnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup