london
Zdroj: www.freedigitalphotos.net

Hlavním městem Anglie a zároveň i celého Spojeného království Velké Británie je Londýn. Ve městě žije více než osm milionů lidí a Londýn je jednou z nejvýznamnějších metropolí na světě.

Národnostní složení Londýna

Londýn je hodně kosmopolitní město a tak v něm najdeme pestrou směs různých národností. Většinu obyvatelstva samozřejmě tvoří Britové, kromě nich ale žije v Londýně také spousta jiných národností – k těm nejpočetnějším patří Indové, Poláci, Irové, Nigerijci, Pákistánci nebo Bangladéšané. Pokud jde o vyznání, tak více než polovina obyvatel se hlásí ke křesťanství.

Památky v Londýně

V Londýně je samozřejmě spousta krásných památek a jiných atraktivních míst pro turisty. Mezi ty nejvýznamnější patří např. Buckinghamský palác, jenž je sídlem britské královny, Westminsterský palác, v němž sídlí britský parlament, Big Ben, Westminsterské opatství nebo divadlo Globe spojené se slavným dramatikem Williamem Shakespearem. Mezi turisticky oblíbená místa patří také náměstí Piccadilly Circus, muzeum voskových figurín Madame Tussaud nebo obří ruské kolo London Eye.

Doprava v Londýně

Protože je Londýn jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě, je zde velmi rozvinutá městská hromadná doprava. Ta je tvořena především metrem a autobusovými linkami. Londýnské metro bylo otevřeno už roku 1863 a jedná se tak o nejstarší metro na světě. Zahrnuje celkem 12 linek a každý rok přepraví kolem jedné miliardy lidí. I autobusová síť je v Londýně velmi hustá a tvoří ji cca 700 linek, na kterých jezdí kolem 8 000 autobusů. Velký význam má Londýn také v letecké dopravě – součástí města je několik velkých letišť, z nich to největší – letiště Heathrow – je nejfrekventovanější mezinárodní letiště na světě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup