Kuba byla – stejně jako celá Amerika – objevena v roce 1492 Kryštofem Kolumbem. Na začátku 16. století (přesněji v roce 1511) se pak na jejím území usadily španělské kolonie a tak tomu zůstalo i po dalších téměř 400 let. K částečné nezávislosti na Španělsku došlo v roce 1868, později byla Kuba krátce pod správou USA. Teprve 20. května roku 1902 byla vyhlášena samostatná a nezávislá Kuba (americká vojska se stáhla výměnou za zátoku Bahía Honda a vojenskou základnu Guantánamo).
Kuba ve 20. století
Ve třicátých až padesátých letech minulého století byla Kuba poměrně bohatou a vyspělou zemí. To se ale změnilo koncem 50. let, kdy v zemi vypukla Kubánská revoluce. Ta měla za následek rozsáhlé změny a jedním z jejich hlavních představitelů byl Fidel Castro, který byl do roku 1976 premiérem této země. V roce 1976 se stal předsedou rady státu a v této funkci vydržel více než 30 let.
Castro na Kubě zavedl socialismus, který měl za následek velkou emigraci (až statisíce Kubánců ze země odešlo) a výrazné zhoršení ekonomické situace země. V období, kdy vládli komunisté i v tehdejším Československu, spolu měly obě země nadstandardní vztahy, jak po ekonomické, tak i po diplomatické stránce. Po rozpadu Sovětského svazu se ale situace na Kubě ještě zhoršila a především jejich ekonomika se ocitla ve velké krizi.
Současná Kuba
V roce 2006 nemocný Fidel Castro předal řízení státu svému bratrovi Raúlovi, který je hlavou státu dodnes. Politický systém je na Kubě stále stejný – vedoucí úlohu v něm má Komunistická strana a žádné jiné strany v zemi nejsou povoleny. Kuba je tak na světě jedním z posledních míst, kde ještě vládnou komunisté a opozice je tvrdě potlačována.
Co se týká zahraničních spojenců, tak v současné době mezi ně patří především Bolívie a Venezuela, z velmocí pak Čína a z evropských zemí patří k důležitým partnerům Kuby Nizozemsko.