Flag_of_Cuba.svgKuba – oficiálním názvem Kubánská republika – je ostrovním státem, který se nachází v oblasti Karibiku. Kuba je známá především jako jedna z posledních zemí na světě, kde ještě stále vládne totalitní socialistický režim. I přes to je ale Kuba velmi krásným místem s nádhernou přírodou a zajímavými památkami a díky své poloze na ní panuje i velmi příjemné počasí.

Celková rozloha Kuby je cca 110 000 km2, na kterých žije více než 11 milionů obyvatel. Protože se jedná o ostrovní stát, nemá žádné sousední země, s nimiž by měla společnou hranici. Přes moře ale Kuba sousedí s USA, Mexikem a několika dalšími ostrovními zeměmi (Jamajka, Haiti, Bahamy).

Hlavním městem Kuby je Havana, v níž žije přes dva miliony lidí, druhým největším městem je Santiago de Cuba. Úředním jazykem je zde španělština. Co se týká národnostního složení, tak na Kubě existuje pouze kubánská národnost, jinak zhruba polovinu obyvatelstva tvoří mulati, kolem 37 procent běloši a asi 11 procent černoši. Pokud jde o náboženské vyznání, tak oficiální čísla nejsou nikde k dispozici, hodně lidí se ale hlásí ke křesťanství, část obyvatelstva jsou ateisté nebo judaisté a menší procento vyznává některé z afrických náboženství.

Samostatná a nezávislá Kuba vznikla 20. května roku 1902, dnes se jedná o jednu z posledních socialistických republik, ve kterých panuje totalitní vláda jediné strany. V čele země stojí Raúl Castro, který vystřídal svého bratra Fidela Castra, jenž byl prezidentem od roku 1959. Protože je Kuba postavená na idejích komunismu, jedná se samozřejmě o velmi chudou zemi a životní úroveň je zde spíše nízká.

Zajímavá je kubánská měnová politika – existují tu totiž dvě měny – CUP (kubánské národní peso) a CUC (kubánské konvertibilní peso). V některých oblastech lze platit i eurem, ale jedná se jen o několik málo turistických lokalit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup