Flag_of_Cyprus.svgKypr (celým jménem Kyperská republika) se nachází na stejnojmenném ostrově, jenž leží ve Středozemním moři. Mezi země, které leží v jeho okolí, patří Egypt, Turecko, Sýrie a Řecko.

Kypr není moc velkou zemí, jeho rozloha činí 9251 km². V tomto směru je 161. na světě, mezi ostrovy je rozlohou na 81. místě. Samotná Kyperská republika ale nezabírá zdaleka celé území tohoto ostrova – patří jí pouze necelých 60 procent, asi třetina území pak patří Severokyperské turecké republice, zbytek pak tvoří tzv. Zelená linie a britské základny Dhekelia a Akrotiri. Kypr patří mezi členské země Evropské unie a od roku 2008 se zde platí eurem.

Obyvatelstvo a jazyky

Na Kypru žije cca 865 000 obyvatel, na dalších částech ostrova pak kolem 300 000 lidí. Velkou většinu obyvatelstva tvoří řečtí Kypřané (zhruba 77 procent), druhou nejpočetnější skupinou jsou zde turečtí Kypřané (18 procent). Zbývajících 5 procent pak dělají cizinci (především Řekové, Britové, Rumuni, Bulhaři atd.).

Úřední jazyky jsou na Kypru dva – turečtina a řečtina, hodně lidí zde ale hovoří i anglicky. Co se týká náboženství, tak převažuje řecká pravoslavná církev (k ní se hlásí řečtí Kypřané), turečtí Kypřané pak vyznávají spíše islám. Hlavním a největším městem Kypru je Nikósie, mezi další velká města patří Limassol, Larnaka a Pafos.

Stručná historie Kypru

Poprvé bylo území dnešního Kypru osídleno už v období kolem roku 8000 př.Kr. Později se Kypr úspěšně rozvíjel a ve 13. st. př.Kr. byl významným obchodním centrem. V 11. st. př.Kr. ale došlo k zničení jeho městských států, později území Kypru okupovala celá řada různých národů. Kypr byl později obsazen Peršany a v období helénismu byl součástí říše Alexandra Velikého. Na přelomu letopočtu se stal součástí Římské říše, následně pak Byzantské říše. V 15. století bylo území Kypru pod správou Benátské republiky a od roku 1571 se stal Kypr na více než 300 let součástí Osmanské říše. Poté jeho území vládla Velká Británie a teprve v roce 1960 došlo k vyhlášení samostatné Kyperské republiky. Po vojenském puči z roku 1974 ale třetinu území obsadila turecká vojska, která na něm zůstala doposud. V roce 2004 se konalo referendum o sjednocení ostrova – zatímco řečtí Kypřané se vyslovili pro, turečtí byli proti. Ke sjednocení tak nedošlo a do Evropské unie byla přijata pouze řecká část Kypru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup