Flag_of_Bosnia_and_Herzegovina.svgJednou z méně obvyklých zemí, kde tráví turisté z Česka dovolenou, je Bosna a Hercegovina. Tato země se nachází v jihovýchodní části Evropy a je součástí Balkánského poloostrova. Jejími sousedními státy jsou Srbsko, Chorvatsko a Černá hora. Hlavním městem Bosny a Hercegoviny je Sarajevo, které je zároveň i největším městem této země.

Bosna a Hercegovina vznikla 5.ledna roku 1992 po rozpadu tehdejší Jugoslávie. Jedná se o konfederativní republiku, v jejímž čele nestojí prezident, jako je tomu u většiny zemí, ale tzv. Prezidium (předsednictvo). To je složeno ze tří lidí, z nichž jeden je Bosňák, druhý Srb a třetí Chorvat. Jinak má Bosna a Hercegovina vládu a dvoukomorový parlament, podobně jako Česko.

Úředními jazyky v Bosně jsou bosenština, srbština a chorvatština a obyvatelstvo je tvořeno Bosňáky, Srby a Chorvaty. Co se týká vyznání, tak jsou zde ve větší míře zastoupena tři velká náboženství a to římskokatolické (především Chorvati), pravoslavné (zejména Srbové) a islám (hlavně Bosňáci). Celkově žijí v Bosně a Hercegovině necelé čtyři miliony obyvatel a oficiální měnou je konvertibilní marka. Bosna zatím není ani v Evropské unii, ani v NATO, nicméně usiluje o vstup do obou dvou organizací.

Pokud jde o administrativní dělení, tak Bosna a Hercegovina se dělí na tři samosprávné jednotky – Federace Bosny a Hercegoviny, Republika srbská a menší oblast Distrikt Brčko. Federace Bosny a Hercegoviny se pak dále člení do deseti kantonů a Republika srbská do sedmi regionů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup