bosna-sarajevo
Zdroj: www.freedigitalphotos.net

Hlavní město Bosny a Hercegoviny je Sarajevo, ve kterém žije cca 300 tisíc obyvatel. Sarajevo je významným centrem celé Bosny a také sídlem všech nejdůležitějších institucí – Předsednictva, vlády, parlamentu, ústavního soudu a několika dalších. Počasí je zde ovlivněno mírným podnebím a tak jsou tu jen mírná léta s průměrnými teplotami okolo 18 stupňů, naopak zimy jsou docela chladné s průměrnou teplotou kolem nuly. Stejně jako u nás je tu nejtepleji v červenci a nejchladněji v lednu. Administrativně se Sarajevo člení na tzv. opčiny, které jsou čtyři – Novo Sarajevo, Novi Grad, Stari Grad a Centar).

Památky v Sarajevu

Díky svojí dlouhé historii je Sarajevo plné mnoha zajímavých památek. Protože bylo vždy velmi multikulturním městem, najdeme zde křesťanské, židovské i muslimské stavby. Můžeme tak obdivovat krásné kostely a katedrály, ale i synagogy nebo mešity. Mezi nejkrásnější památky Sarajeva patří mimo jiné i Latinský most, Národní divadlo nebo Sarajevská knihovna.

Sport v Sarajevu

Sportem číslo 1 je v Bosně a Hercegovině fotbal a jinak tomu není ani v jejím hlavním městě. V Sarajevu sídlí dva přední bosenské kluby – FK Željezničar a FK Sarajevo, z ostatních sportů je tu hodně oblíbený např. basketbal. Konaly se zde i různé významné sportovní akce, např. roku 1984 Sarajevo pořádalo zimní olympijské hry.

Doprava v Sarajevu

V Sarajevu je hodně rozvinutá městská hromadná doprava, jezdí zde tramvaje, autobusy i trolejbusy. Město je důležité i v rámci meziměstské dopravy, nechybí tu samozřejmě ani velké nádraží a součástí Sarajeva je i mezinárodní letiště.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup