mexiko-dejiny
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Území, na němž se současné Mexiko nachází, bylo osídleno už před více než 25 000 lety. Mezi jeho první obyvatele patřili Olmékové, kteří zde vybudovali mnoho staveb a zasloužili se o významný rozvoj této oblasti. Někdy okolo roku 200 př.Kr. došlo k založení města Teotihuacán, které se stalo významným centrem této kultury a patřilo k nejvýznamnějším městům. Na území Mexika žili v minulosti také Mayové, Toltékové a Aztékové. Právě Aztékové zde roku 1325 založili město Tenochtitlán (současné hlavní město Mexika).

Mexiko jako součást Nového Španělska a vznik samostatného Mexika

Předtím než se Mexiko stalo samostatnou zemí, bylo dlouhou dobu součástí kolonie Nové Španělsko. Ta byla založena roku 1535 a jejím hlavním městem se stalo Ciudad dé Mexico. Ke vzniku samostatného a nezávislého Mexika došlo v září roku 1810, kdy se země stala nezávislou na Španělsku, a v roce 1824 se Mexiko stalo federativní republikou. V průběhu devatenáctého století ale Mexiko část svého území po prohrané válce ztratilo a v letech 1864 – 1867 bylo krátce pod nadvládou Francouzů.

Současné Mexiko

I ve 20.století prošlo Mexiko řadou velkých změn. Po demokratické revoluci, jež proběhla v letech 1911 – 1917 byla přijata nová ústava, která byla ve své době jednou z nejmodernějších na světě. Později v Mexiku proběhla řada významných reforem a po druhé světové válce se Mexiko stalo jedním ze zakládajících členů OSN. V dalších letech se Mexiko dále rozvíjelo a výrazně stoupala i jeho prestiž – zemi pomohlo i pořádání letních olympijských her v roce 1968,  nebo mistrovství světa ve fotbale. Důležitým letopočtem v historii země je také rok 1994, kdy se stalo Mexiko členem skupiny NAFTA (spolu s Kanadou a USA). V novém tisíciletí pak Mexiko postupně přecházelo ke klasickému tržnímu hospodářství, v roce 2000 byla podepsána dohoda o volném obchodu s EU.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup