Flag_of_Mexico.svgMexiko je velká země, která leží na severoamerickém kontinentu a sousedí s USA, Belize a Guatemalou. Celková rozloha této země je 1 964 375 km2, díky čemuž je Mexiko třináctým největším státem na světě. Žije tu více než 112 milionů lidí, což řadí Mexiko na jedenácté místo v počtu obyvatel.

Hlavním a úředním jazykem v Mexiku je španělština, oficiální měnou je mexické peso. Z hlediska náboženského vyznání mají velkou převahu katolíci, kteří tvoří téměř 90 % obyvatelstva, kolem 6 procent pak mají protestanti.

Hlavním městem Mexika je Ciudad de México, jenž patří mezi největší metropole na světě. Další velká města jsou Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana nebo León. Asi 60 procent obyvatelstva tvoří mesticové (míšenci bělochů a indiánů), cca 30 pak indiáni a necelých 10 procent běloši.

Co se týká politického uspořádání, tak Mexiko je federativní republikou s prezidentským systémem – to znamená, že prezident země je zároveň i předsedou vlády. Stejně jako u nás mají v Mexiku poslaneckou sněmovnu a senát – ty dohromady tvoří Národní kongres. Hlavou státu je v současné době Enrique Peña Nieto, který je ve funkci od roku 2012.

Územně se Mexiko dělí na 32 částí – distrikt hlavního města a 31 spolkových států. Zajímavé je, že mnoho států i měst je pojmenovaných po slavných osobnostech mexické historie, jiné zase mají názvy indiánského původu.

Pro mexickou ekonomiku je důležitý především vývoz nerostných surovin a různých výrobků. Na nerostné suroviny je tato země velmi bohatá, důležitá je pro Mexiko zejména ropa a zemní plyn. Pokud jde o průmyslovou výrobu, tak rozvinuté je tu hlavně strojírenství, potravinářství, textilní a chemický průmysl.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup