jordansko-dejiny
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Samostatné Jordánsko sice vzniklo teprve v polovině minulého století, jeho území má ale velmi bohatou historii. Zemědělství se na území dnešního Jordánska rozvíjelo už v mladší době kamenné (8 000 až 5 000 př.n.l.). Během doby železné zde vznikla tři království -Ammón, Moáb a Edóm. Později pak území ovládli např. Babyloňané nebo Peršané, na přelomu letopočtu Nabataejci, kteří zde postavili slavné skalní město Petra. Pak zdejší území dobyli Římané a v sedmém století Arabové. Od 16. století bylo území součástí velké Osmanské říše a to až do konce první světové války, kdy bylo dobyto britskými vojsky. V dalších letech pak bylo Jordánsko britským protektorátem a to až do roku 1946.

Nezávislé Jordánsko

Ke vzniku samostatného Jordánska došlo 25. května 1946, kdy toto území získalo nezávislost na Velké Británii. V prvních dvou letech byl jeho oficiální název Transjordánské království, v roce 1948 došlo k přejmenování na Jordánsko. Změna názvu souvisela i s tím, že země ve válce získala území za řekou Jordán. O něj ale přišla v arabsko-izraelské válce v roce 1967 a toto území od té doby patří Izraeli. Později pak do Jordánska přišlo velké množství palestinských uprchlíků z Izraele. V roce 2003 se v zemi konaly první nezávislé volby.

Panovníci Jordánska a politický systém země

Prvním panovníkem samostatného Jordánska byl král Abdalláh. V roce 1951 byla ale zavražděn a na jeho místo nastoupil jeho syn Talal. Ten ale na trůně moc dlouho nevydržel a po roce odstoupil. Od roku 1952 pak zemi vládl Talalův syn Husajn, který byl v čele Jordánska až do roku 1999. Po jeho smrti se do čela země dostal jeho syn Abdalláh II., jenž zde panuje dodnes. Protože trůn je dědičný, po jeho smrti se vlády v zemi ujme jeho syn princ Husajn.

Jordánsko je tedy konstituční monarchií, v níž vládne král, který má poměrně velké pravomoci. V čele vlády stojí premiér (v současné době je jím Abdullah Ensour) a země má dvoukomorový parlament (sněmovnu a senát).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup