italia.Úřední jazyk Itálie

Úředním jazykem v Itálii je italština. Patří do skupiny románských jazyků a ze všeho nejvíce se podobá latině. Dnes hovoří italsky kolem 70 milionů lidí, z nichž velká většina žije právě v Itálii. Kromě italštiny ale mnoho místních lidí ovládá i angličtinu, němčinu nebo francouzštinu, takže se dá často domluvit i v jiném jazyce. Na druhou stranu je dobré se naučit alespoň některá základní italská slovíčka a nejčastější fráze.

Italština a její dialekty

Vedle samotné italštiny se můžeme setkat také s různými italskými dialekty. Patří mezi ně např. benátština, piemontština, lombardština nebo furlánština. Oficiální spisovnou italštinou často Italové hovoří jen v oficiálním styku, zatímco v běžné mluvě používají právě tyto dialekty.

Další země, kde se hovoří italsky

Italština ale není úředním jazykem pouze v Itálii, ale také v některých dalších oblastech. Jako úřední jazyk je italština také v San Marinu a ve dvou švýcarských kantonech – Grigioni a Ticino. Italsky se hovoří i v částech Chorvatska a Slovinska, kde žije početná italská menšina, ale třeba i v Albánii nebo na Maltě. Italština je samozřejmě (vedle latiny) oficiálním jazykem také ve Vatikánu a tímto jazykem také mluví italští imigranti, kteří žijí v mnoha zemích světa (např. USA, Kanada, Argentina atd.).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup