kypr-hm
Zdroj: www.freedigitalphotos.net.

Největším a zároveň hlavním městem Kypru je Nikósie, která se nachází přímo uprostřed tohoto ostrova. Nikósie leží na řece Pedios a žije v ní více než 300 000 obyvatel. Město je na Kypru i hlavním kulturním a hospodářským střediskem a v jeho centru je spousta krásných historických památek. Vedle názvu Nikósie se někde můžeme setkat i s názvem Lefkosia (toto označení pochází z turečtiny). Nikósie leží v nadmořské výšce 220 m.n.m. a je oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Rozdělení Nikósie

Zajímavostí, která hlavní město Kypru odlišuje od jiných metropolí, je její rozdělení na dvě části. Od roku 1974 je totiž Nikósie rozdělena tzv. zelenou linií na jižní a severní část. Severní část města je turecká a je zároveň i hlavním městem Severokyperské turecké republiky (tu ale uznává pouze Turecko), jižní, východní a západní část města je řecká. Překročit demilitarizovanou zónu, jež obě části města odděluje, lze pouze na dvou hraničních přechodech.

Památky v Nikósii

Hlavní město Kypru je velmi bohaté na různé pamětihodnosti, které se nacházejí především v historickém centru. To je chráněno benátskými hradbami z 16. století a k nejzajímavějším památkám patří např. katedrála sv. Jana, pomník Svobody, několik kostelů nebo muzea s archeologickými sbírkami. V severní části Nikósie stojí za návštěvu především mešita Selimiye, jež byla do současné podoby přestavěna z původní gotické katedrály. V hlavním městě Kypru a především v jeho centru je také spousta výborných kaváren, restaurací a obchodů, kde si můžete koupit např. tradiční kyperské výrobky nebo jiné suvenýry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup