Vzhledem k tomu, že Mexiko je hodně velkou a rozlehlou zemí, počasí a podnebí se v něm může v různých oblastech výrazně lišit. Mexiko spadá do subtropického a tropického podnebného pásu, takže v průměru jsou v něm spíše vyšší teploty, neplatí to ale pro všechny oblasti – např. hlavní město Ciudad de México je trochu chladnější. Do jakých klimatických pásem se Mexiko dělí, jaké jsou průměrné teploty během roku, ve kterém období je nejlepší Mexiko navštívit a jak často v této zemi prší?
Tři klimatická pásma
Celé území Mexika spadá do tří různých klimatických pásem – chladného, mírného a horkého. Do chladného pásma patří kromě Mexico City i některá další velká města a jedná se o oblast, nacházející se ve výšce od 1800 m.n.m. nahoru. Průměrné roční teploty jsou zde necelých 18 stupňů a např. vrcholy hor jsou celý rok pokryty sněhem. V mírném pásmu jsou pak oblasti v nadmořské výšce od 900 do 1800 m.n.m. – v tomto pásmu panuje mírné až teplé klima a průměrné teploty jsou tu zhruba 21 stupňů. Nejpříjemnější počasí je ale v horkém pásmu, do nějž patří oblasti do 900 m.n.m. nadmořské výšky – sem patří některé oblasti na jihu Mexika, pobřežní oblasti nebo poloostrov Yucatán.
Počasí na dovolené v Mexiku
Protože Mexiko spadá do několika odlišných podnebných pásem, jsou zde velké teplotní rozdíly. Pokud chcete jet do Mexika k moři, nejlepší období pro Vaši dovolenou je mezi dubnem a červnem, kdy jsou teploty nejpříjemnější, jestliže máte rádi tropická horka, tak pro Vás bude ideální červenec nebo srpen. Naopak pokud se chystáte cestovat spíše za poznáním a památkami, ideální podmínky budete mít od září do prosince a během března a dubna.
Jak je na tom Mexiko s deštěm?
V Mexiku nejsou srážky moc časté a prší zde jen zřídka. Nejméně srážek zde naprší mezi listopadem a dubnem, naopak nejčastěji prší mezi červencem až říjnem. O něco deštivější je jižní část Mexika a přímořské oblasti, nejméně prší na Kalifornském poloostrově a ve vnitrozemí.