510px-Flag_of_Cape_Verde.svgKapverdy se nacházejí u západního pobřeží Afriky a jedná se o stát složený z 10 ostrovů a 5 malých ostrůvků. Jejich celková rozloha je 4 033 km2 a žije zde cca 525 000 obyvatel. Úředním jazykem je na Kapverdských ostrovech portugalština, kromě ní se zde často používá především kapverdská kreolština a na mnoha místech se bez problémů domluvíte i anglicky. Pokud jde o národnostní složení, tak většinu obyvatelstva tvoří míšenci (více než 70 procent), asi 28 procent pak černoši a zhruba jedno procento Evropané. Co se týká náboženského vyznání, tak převažují katolíci, kterých je 98 procent, zbývající 2 procenta připadají na některá místní náboženství, protestanty atd. Oficiální měnou je na Kapverdách kapverdské escudo, které je poměrně stabilní díky pevnému provázání s eurem. Počasí je zde po celý rok příjemně teplé s minimem srážek.

Po administrativní stránce se Kapverdy dělí do 22 samostatných jednotek, kterým se říká concelhos. Hlavním a zároveň i největším městem je Praia, jež se nachází na ostrově Santiago. Žije v ní více než 130 000 obyvatel a jen za posledních 15 let se jejich počet více než zdvojnásobil.

Kapverdy jsou v současné době parlamentní republikou a to od roku 1975, kdy došlo k vyhlášení jejich nezávislosti. Nejvyšším představitelem země je prezident, dalšími důležitými orgány jsou vláda a parlament (ten je ale na rozdíl od ČR pouze jednokomorový). Politický systém je zde poměrně stabilní, pravidelně každých pět let se konají parlamentní volby a Kapverdy patří mezi demokratické země, kde jsou dodržována lidská práva.

Po ekonomické stránce jsou Kapverdy spíše chudé a patří do kategorie tzv. rozvojových zemí. Velký význam má především zemědělství a rybolov, v posledních letech pak stále stoupá význam cestovního ruchu. Problémem je ale poměrně vysoká nezaměstnanost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup