Zdroj: www.freedigitalphotos.net
Zdroj: www.freedigitalphotos.net

První lidé osídlovali Pyrenejský poloostrov už před několika tisíci roky. Od třetího století př.nl. pak tuto oblast ovládlo Kartágo a po něm Řím. Od 6. století n.l. byla na území dnešního Španělska Vizigótská říše a později poloostrov ovládli muslimové.

V roce 1492 po dobytí Granady bylo Španělsko sjednoceno a vlády se ujali katolíci. Během 16. a 17. století bylo Španělsko jednou z nejvýznamnějších zemí v Evropě a bylo velmi bohaté. To se v 18. století po válkách o dědictví změnilo a země začala upadat. Řada válek se zde odehrála i v 19. století a naposledy ve 20. století došlo k občanské válce mezi republikány a nacionalisty.

Španělsko ve 20. a 21. století

Po občanské válce se do čela země dostal diktátor Francisco Franco, který zemi vedl do roku 1975. Po něm se vlády ujal král Juan Carlos I., jenž je v čele Španělska doposud. Španělsko se za jeho vlády stalo členem významných světových organizací, od roku 1982 je členem NATO a od roku 1986 je členem Evropské unie. 1.ledna 2002 pak bylo ve Španělsku zavedeno euro, které nahradilo pesetu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup