Když se řekne Valentýn, pravděpodobně se vám vybaví růžová barva, dekorace ve tvaru srdce či obří kytice červených růží. Ne všude se však tento svátek ujal jako konzumní svátek plný kýče. Zajímá vás, jak se Valentýn slaví v jiných zemích světa?

Jak je to v Dánsku?

Zajímavý zvyk například panuje právě v Dánsku. Na svatého Valentýna si zde hlavně mladí lidé posílají básničky a říkanky. Nejde o to, aby byly romantické či zamilované, ale v ideální případě je, pokud jsou vtipné a zábavné. Klíčovým však v Dánsku je to, že se kartičky nekupují předem předtištěné, ale musí je sami vymyslet. Pokud si na tento svátek darují květiny, nejedná se o růže, ale o sněženky.

Sofistikovaná Vídeň a zámečky

Sofistikovaně můžete prožít sv. Valentýna ve Vídni. Ta je plná hudby, hraje se na ulicích, v restauracích i tanečních sálech a vy se můžete vydat na tancovačku se svým milým či milou. Oblíbené je také připevňování zámečků na mosty v mnoha turistických destinací. Známý je tento most například v Paříži.

Tchaj-wan a růže

Na ostrově Thaj-wan jsou rozhodujícím ukazatelem růže. Na Valentýna muži darují ženám kytice růží. U těch však není jen klíčová barva, ale i počet. Pokud žena dostane kytici s 99 rudými růžemi, vyjadřuje ji tak může věčnou látku. Najde-li však žena v kytici 108 růží, skrývá se v pugetu nabídka k sňatku.

Filipíny a Singapur

Na Singapuru přikládají tomuto dni takovou důležitost, že věří, že proběhne-li svatba přímo na sv. Valentýna, bude díky tomu manželství opravdu šťastné a plné lásky, než kdyby se uskutečnila kdykoli jindy. Podobně jsou na tom také Filipíny, kde v tento den probíhají hromadné obřady desítek až stovek párů.

Ne sv. Valentýnu

Ghana například sv. Valentýna vyměnila za národní den čokolády a Saúdská Arábie tento svátek dokonce zakázala. Milenecká láska před svatbou je zde považována za hřích.