Řeka Lužnice je pro začátečníky ideálním místem, kde můžete nabýt své první zkušenosti se sjížděním řek. Nabízí klidné úseky s krásnou scenérií, které jsou jako stvořené pro ty, kdo se teprve seznamují s kajakem nebo kánoí. Tento článek můžete brát jako rádce, který vás provede od výběru správné trasy přes přípravu až po samotný sjezd řeky.

Volba trasy

Při výběru trasy pro začátečníky si musíte vybrat úseky, které nejsou příliš náročné a zvládnou je i nováčci. Těch je hned několik. Ideální jsou klidné části řeky se slabým proudem a bez technických obtíží, kde mohou začátečníci bezpečně získávat zkušenosti s pádlováním a ovládáním lodě. Vybraný úsek by měl také oplývat dostatkem míst pro odpočinek a snadný výstup k břehu v případě potřeby. Jeden z takových úseků vede od města Tábor směrem dolů po řece. Přímo v půjčovně lodí Tábor si můžete půjčit loď a vydat se objevovat tuto úchvatnou řeku.

Co s sebou

Základem je kvalitní vodácké vybavení. To zahrnujte nejen loď, ale i pádlo, bezpečnostní vestu a voděodolné obaly na vaše osobní věci. Neméně důležité je také chutné občerstvení a dostatečné množství vody, stejně jako první pomoc v případě nečekaných úrazů.

Bezpečnost především

I na klidné řece je důležité dodržovat základní bezpečnostní pravidla. To znamená mít vždy na sobě záchrannou vestu, informovat někoho o své trase a předpokládaném čase návratu, a samozřejmě mít u sebe mobilní telefon ve voděodolném obalu, se kterým si budete moci v případě nutnosti zavolat o pomoc.

Učení a kurz

Pokud jste úplní začátečníci, bude se vám hodit vodácký kurz nebo se domluvte na prvním sjezdu s instruktorem, který vám vysvětlí, co a jak a ukáže základní techniky, se kterými si na vodě poradíte i s většími peřejemi. Mnoho půjčoven lodí, jako je například půjčovna lodí Tábor, nabízí i krátké instruktážní kurzy, na kterých vás seznámí se základy pádlování a bezpečnosti na vodě.

Užívejte si to

A co je ze všeho nejdůležitější, užít si váš výlet! Sjet si řeku v kajaku je skvělý způsob, jak si užívat přírodu, relaxovat a odpočinout si od každodenního stresu. Ke svému výletu přistupujte zodpovědně a věřte, že vás čeká pořádné dobrodružství. Nebojte se vyzkoušet něco nového. Hodit strach za hlavu a vydat se na vodu je bezvadná cesta jak objevovat krásy českých řek z úplně nové perspektivy. S poctivou přípravou a správným vybavením bude váš první vodácký zážitek nejen nezapomenutelný, ale také bezpečný.