Při cestování po Španělsku byste v žádném případě neměli vynechat jedno důležité místo, které je jedinečné především svou polohou. Gibraltar sice leží ve Španělsku, ale jedná se o území náležející Spojenému království, a to právě z důvodu jeho jedinečné polohy. 

Gibraltar

Někdy nazývaný také jako „The Rock“ či Tarikova hora se nachází na jihu Pyrenejského poloostrova a dosahuje výšky 426 metrů. Právě tato strategická poloha umožňuje kontrolovat Gibraltarskou úžinu, tedy spojení mezi Středozemním mořem a Atlantikem. Španělsko bylo nuceno toto území podstoupit Británii již v roce 1713.

Lanovkou?

Na jižním konci Gibraltaru najdete stanici lanovky, která jezdí na vrchol skály Top of the Rock. Právě toto místo láká nejvíce turistů. Samotná cesta lanovkou trvá asi 6 minut, přičemž cestou můžete vystoupit na vyhlídce Ape´s Den, jedná se o mezi-zastávku na cestě lanovkou. Na této vyhlídce vás čekají také opice. Evropská kolonie opic magota bezocasého je však nesmírně drzá. Dávejte si proto pozor na fotoaparáty i mobilní telefony. Opice však nejsou jen zde, ale na této vyhlídce je jich nejvíce.

Pěšky

Vydat se však za vyhlídkou můžete také pěšky. Po stezce Mediterranean Steps, tedy po Středomořských schodech. Jedná se o kamennou stezku, na které nechybí řada schodů. Cesta je dlouhá přibližně 1, 4 km. Projedete zde také židovskou bránou Jew´s Gate a kolem hřbitova Trafalgar Cemetery.

Výhled

Ať už se na skálu dostanete pěšky, nebo lanovkou, užijete si krásného výhledu až na pobřeží Maroka, ale také na město a do okolí.

Muzeum

Ve městě pod vrcholem se nachází také Gibraltarské muzeum, které je věnováno dějinám Gibraltaru a britské imperiální politice. Uvidíte zde však také maurské lázně či egyptské mumie. Nezapomeňte si také projít město, kde na vás čeká řada, především vojenských, památek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup