Pokud se rozhodnete vydat se do Chorvatska autem, určitě vás budou zajímat bližší informace o chorvatské síti dálnic a také, na co je třeba si dát pozor. Kromě platného řidičského a technického průkazu budete potřebovat také tzv. zelenou kartu, která je dokladem o pojištění vašeho vozidla. Před cestou bychom se také měli seznámit se silničními pravidly v této zemi, ať už se jedná o max. povolenou rychlost, různé předpisy a další zákony. Nesmíme zapomenout ani na dálniční poplatky.
Maximální povolená rychlost v Chorvatsku
Jak je na tom Chorvatsko, pokud jde o rychlostní limity? V osadách je maximální povolená rychlost stanovena na 50 km za hodinu, mimo osady pak 90 km/h, na silnicích a rychlostních silnicích je to 110 km/h a konečně na dálnicích je nejvyšší přípustná rychlost 130 km/h. V případě, že do Chorvatska cestujeme v období, kdy platí zimní čas, je třeba mít zapnutá světla i přes den. Je také důležité mít na paměti, že za jízdy je zakázáno používat mobilní telefon a samozřejmě je nutné mít zapnuté bezpečnostní pásy.
Dálniční poplatky na území Chorvatska
Chorvatské dálnice jsou zpoplatněné a tak je za jejich používání třeba zaplatit dálniční poplatky. Nejedná se však o dálniční známky jakou u nás, ale o speciální systém mýtných bran, kde se platí podle projetého úseku a typu vozidla. Tyto poplatky lze uhradit jak v hotovosti, tak z platební karty. V Chorvatsku v současné době existují dva způsoby placení mýtného – otevřený, který se využívá u silnic a kratších úseků na dálnicích, a uzavřený, který funguje u dálnic s větším počtem výjezdů a nájezdů.