Jordánsko se nachází v jihozápadní části Asie a je součástí oblasti, které se říká Blízký východ. Jeho sousedními zeměmi jsou Izrael, Sýrie, Saúdská Arábie a Irák. Státním uspořádáním se jedná o konstituční monarchii a s tím souvisí i oficiální název Jordánské hášimovské království.
V Jordánsku žije více než 6 500 000 lidí, rozloha je necelých 90 000 km². Úředním jazykem je zde arabština, ale hodně lidí zde hovoří i anglicky (především vzdělanější a bohatší skupiny obyvatel).
Co se týká náboženského vyznání, drtivou většinu v této zemi tvoří muslimové – až 92 % obyvatel jsou sunitští muslimové, necelá 2 procenta pak šiítští muslimové. Pouhých 6 procent obyvatelstva tvoří lidé s křesťanským vyznáním. Pokud jde o národnostní složení, tak 98% tvoří Arabové.
Měnou, kterou se v Jordánsku platí, je jordánský dinár. U něj je zajímavé to, že od roku 1995 je jeho hodnota pevně spojena s kurzem amerického dolaru (1 USD je 0,709 JOD – tento kurz je pevný a nemění se).
Samostatné Jordánsko vzniklo 25. května roku 1946, kdy získalo nezávislost na tehdejší Společnosti národů. Jeho původním názvem bylo Transjordánské království, o pár let později došlo k přejmenování na Jordánsko. V čele země stojí král, kterým je v současné době Abdalláh II.
Hlavním a nejvýznamnějším městem Jordánska je Ammán, v němž žijí dvě třetiny obyvatel celé země. K dalším velkým městům patří ještě Zarká nebo Irbid.
Pro ekonomiku Jordánska je důležitá především těžba nerostných surovin, zemědělství a také cestovní ruch. Z nerostných surovin se těží zejména fosfáty a potaš, v menší míře pak nikl, měď, železná ruda nebo mramor. Mezi zemědělskými produkty převažuje pěstování rajčat, oliv, citrusových plodů, pšenice a tabáku.
Poměrně významný je pro Jordánsko i cestovní ruch – mezi turisty je oblíbené např. Mrtvé moře, skalní město Petra nebo některé přírodní rezervace. Vzhledem k hrozbě teroristických útoků a současné situaci ale není Jordánsko příliš bezpečnou zemí – především odlehlejší venkovské oblasti představují pro turisty značné riziko.