Některé země si na šetrném zacházení a ohleduplnosti k naší planetě opravdu potrpí. Rádi byste navštívili zemi, která z tohoto pohledu vychází nejlépe? Možná vás překvapí, o jakou zemi se jedná. 

EPI

EPI je zkratkou pro „Environmental Performance Index“, systém, který má na svědomí vyhodnocování ohleduplnosti států k životnímu prostředí. Za tímto projektem stojí dvě americké univerzity, a to Yale a Columbia. Do měření se zapojují skoro všechny země světa a výsledky můžete sledovat co dva roky.

Jednotlivé státy jsou hodnoceny bodově na škále od 0 do 100, a to z pohledu několika indikátorů. První oddíl zastupuje zdraví životního prostředí, které zastupuje na 40 % výsledku a spadají sem kategorie jako vliv na zdraví, kvalita ovzduší, hygienická opatření apod. Druhý oddíl zastupuje vitalitu ekosystému, tedy 60 %, který se zaměřuje na statistiky z oblasti agrikultury, kácení lesů, rybolov, biodiverzitu apod.

Nejekologičtější země

Pyšnit se označením nejekologičtější země světa, se může právě Švýcarsko. To se v roce 2018 umístilo na přední příčce s celkovým hodnocením 87,42 bodu. Jednou z hlavních příčin je zákonná ochrana přírodních a zemědělských pozemků před zástavbou. V mnoha zemích světa totiž zemědělská půda a příroda ustupuje rozvíjejícím se městům, ve Švýcarsku je však tento trend zákonem regulován.

Zelená ekonomika

Druhým velkým faktorem je také zelená ekonomika této země, která upřednostňuje používání obnovitelné energie, zaměřuje se na recyklaci a eliminaci odpadu. Švýcarskou krajinu chrání zákony a země se snaží, aby poškozovala přírodu co nejméně. Díky tomu můžete obdivovat zachovalou krásu alpské přírody v té nejlepší kondici až dodnes.

Jak je na tom Evropa?

Evropa v žebříčku nejekologičtějších zemí planety obsadila hned 16 nejvyšších pozic. Za Švýcarskem se umístila například Francie, Dánsko, Malta, Švédsko či Velká Británie. Za rozvojem ekologických snah stojí mnohdy nejen zákon, ale i pokrok a používání šetrnějších technologií.