Dosáhnout až k nebi, o to se snažili již naši předci prostřednictvím zdolání vysokých hor či stavbou vysokých budov. Dnes se nám daří tuto disciplínu v dosahování až k nebi dotáhnout k dokonalosti. Tušíte, jaká je nejvyšší budova světa? A kde leží druhá a třetí největší budova planety? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Nejvyšší budovy světa

Kritériem pro určení nejvyšší budovy světa je stavební výška, ale anténní systémy, které jsou přidané po dokončení stavby, v úvahu již brány nejsou. Nejvyšší budovou světa je nyní Burdž Chalifa.

Burdž Chalifa

Tato budova byla postavena v hlavním městě Spojených arabských emirátech, v Dubaji. Její celková výška činí 828 m a může se chlubit počtem 163 podlaží. Dostavěna byla v roce 2009 a zprovozněn v roce 2010. Jedná se o mrakodrap, který slouží jako hotel, nacházejí se zde bytové jednotky a kanceláře. Hotel zabírá celých 37 pater, 63 pater obsahuje na 700 luxusních bytů, zbytek tvoří kanceláře a technologické prostory. Na „vrcholu“ je umístěna vyhlídková plošina. Nechybí zde ani plavecký bazén v 78. patře.

Shanghai Tower

Druhou nejvyšší budovou světa je Shanghai Tower, která se nachází v Šanghaji. Dosahuje výšky 632 m a má 128 podlaží. Její stavba byla dokončena v roce 2015. Tento mrakodrap leží na poloostrově a nachází se zde mnoho dalších velmi zajímavých budov. Využívána je pro kanceláře, maloobchodníky a volnočasové aktivity. Cena této budovy je odhadována na 2, 4 miliardy dolarů. Na fotografii je to ta úplně vpravo.

Abrádž Al-Bajt

Tato budova leží v Saúdské Arábii, měří 601 metrů a má 120 podlaží. Dokončena byla v roce 2012. Tato budova je komplexem několika mrakodrapů, přičemž nejvyšší věží je Mecca Royal Hotel Clock Tower, také se ji přezdívá jako Hodinová věž. Design této budovy je opravdu zvláštní, jelikož připomíná Met Life Tower či Big Ben. Podívejte se sami.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup