Příruční zavazadlo si sebou můžete vzít na palubu letadla. Může se jednat o batoh, větší kabelku, malý kabinový kufr nebo sportovní tašku.

Rozměry příručního zavazadla se mnohdy u jednotlivých leteckých společností liší. Doporučujeme si tedy před odletem vždy rozměry ověřit u dané letecké společnosti, se kterou právě cestujete. Je třeba také počítat s tím, že nízkonákladové společnosti mají pro kufr do letadla velmi striktní pravidla. Do maximálních rozměrů příručního zavazadla se totiž překvapivě počítají držadla, kolečka či stojánky. Při cestování s nízkonákladovými společnostmi můžete využít i možnost mít pár věcí v ruce, jako třeba kabát či bundu, knížku nebo polštářek.

Velikosti kabinových zavazadel

Pokud cestujete ekonomickou třídou, zdarma si lze vzít na palubu zavazadla těchto rozměrů:

  • Příruční zavazadlo Wizzair s rozměry 42 x 32 x 25 cm a maximální hmotnost není stanovena
  • Příruční zavazadlo Easyjet s rozměry 56 x 45 x 25cm a maximální hmotnost není stanovena
  • Příruční zavazadlo Vueling s rozměry 55 x 40 x 20 cm a maximální hmotnost 10 kg
  • Příruční zavazadlo Ryanair s rozměry 55 x 40 x 20 cm, maximální hmotnost 10 kg. K němu malé zavazadlo o maximálních rozměrech 35 x 20 x 20 cm. Je ale stanoveno maximálně 90 velkých příručních zavazadel na palubě. Pokud bude limit naplněn, můžete být vyzváni k odbavení příručního zavazadla zdarma i při dodržení limitů, proto si s sebou vezměte raději i povolené malé příruční zavazadlo.

Pokud cestujete s ostatními společnostmi, které nejsou nízkonákladové, což může být třeba ČSA, British Airlines, Emirates, Iberia, Finnair či Lufthansa, pravidla pro bezplatné příruční zavazadlo v ekonomické třídě jsou o něco mírnější. Konkrétní rozměry zkontrolujte na oficiálních stránkách dopravce. Zde však pár centimetrů navíc nehraje roli. S sebou si můžete vzít další menší zavazadlo, jako je dámská kabelka, notebook nebo třeba fotoaparát. Váha je většinou stanovena na 10 kg.

Let s přestupem

V případě, že letíte s přestupem, bude vaše odbavené zavazadlo putovat rovnou do cílové destinace. Pokud vám navazuje až druhý den, lze přespat na letišti nebo si rezervovat ubytování ve městě. Vezměte si proto dostatek oblečení s ohledem na destinaci, ve které budete muset přestupovat.