V zimě je třeba plánovat letní dovolenou, kterou spoustu našinců tráví v cenově dostupném Chorvatsku, kde se nachází hned několik obvodů, či krajů, chcete-li. Každý z nich má co nabídnout, zejména pak množství rozmanitého jídla, přírody, lidových řemesel, ale také historie. Vyberte si…

  1. Pouhá tři města obhospodařuje konkrétně Koprivnicko – križevecká župa s hlavním městem Koprivnica. Rozloha tohoto administrativního území necelých dva tisíce kilometrů čtverečních. Žije zde téměř sto třicet tisíc obyvatel, podřízených chorvatskému jazyku. Jsou to ve valné většině zejména Chorvaté. Místní víra se zde orientuje na římskokatolické křesťanství. Koprivnicko – križevecká župa hraničí s Maďarskem. Přirozenou hranicí pak je řeka Dráva. Dalšími sousedy této oblasti jsou Mezimuřská, Varaždinská a Záhřebská župa, a dále župa Bielovarsko – bilogorská a Viroviticko – podrávská. Současný župan, tedy něco jako starosta, je Josip Friščić a jeho podřízenými celky jsou tři města a jednavacet opčin. Mezi ona tři města patří hlavní město Koprivnice, Križevci a Durdevac. Území této oblasti je rovinaté s pohořím Bilo Gora. Koprivnicko – križevecká župa má také kvalitně vybudovanou silniční a železniční síť a významná je zde i role těžby ropy a zemního plynu.
  1. Další je Bjelovarsko – bilogorská župa / Bjelovarsko – bilogorska županija se svým hlavním městem, vystupujícím pod názvem Bjelovar, disponuje svou rozlohou 2 652 kilometrů čtverečních. Na tomto chorvatském území žije téměř sto dvacet tisíc obyvatel a hustota obyvatel je pětačtyřicet obyvatel na kilometr čtvereční. Bjelovarsko – bilogorská župa má ve své kompetenci starost o pět měst (Bjelovar, Čazma, Garešnica, Grubišno Polje a Daruvar) a osmnáct opčin, které spravuje Miroslav Čačija.

Co je na této župě pro Čechy zajímavé? Žije zde téměř sedmdesát procent Čechů. Bjelovarsko – bilogorská župa je více nížinná a celá tato oblast má výborné železniční spojení až do hlavního chorvatského města.

  1. Hlavním městem Přímořsko – gorskokotarská župy / Primorsko – goranska županija je světově proslulá Rijeka, která je oblíbeným cílem letních turistů. Přímořsko – gorskokotarská župa / Primorsko – goranska županija zaujímá necelých čtyři tisíce kilometrů čtverečních a disponuje téměř tři sta deseti tisíci obyvateli. Přímořsko – gorskokotarská župa má celkem čtrnáct podřízených měst (Rijeka, Bakar, Cres, Crikvenica, Čabar, Delnice, Kastav, Kralievica, Krk, Mali Lošini, Novi Vinodolsi, Opatija, Rab, Vrbovsko, Fužine) a jednadvacet opčin. Župan je Zlatko Komadina a jeho území se nachází v užší části Chorvatska a z části i v Istrii. Významnými ostrovy této župy jsou ostrov Krk, Cres, Lošini a Rab. Hustě osídlené jsou samozřejmě ostrovy a mořská pobřeží. Rijeka je pak důležitou křižovatkou silniční, železniční i námořní dopravy.
  1. Další župou je Licko – senjská župa, jejímž hlavním městem je Gospić. Rozloha Licko – senjská župy čítá přes pět tisíc kilometrů čtverečních s necelými čtyřiapadesáti tisíci chorvatskými a srbskými obyvateli. Župan Milan Jurković má na starosti čtyři podřízená města a osm opčin. Městy jsou Brinie, Gospić, Novalia, Otočac a Seni. Licko – senjská župa se rozkládá na území Lika, hraničí se župou Zadarskou, s Bosnou a Hercegovinou, s Karlovackou župou a župou Přímoří – Gorski Kotar. K Licko – senjské župě patří také překrásný a klidný ostrov Pag. Toto území zahrnuje rovněž národní parky a pohoří Velebit.

Tip – dovolená v Chorvatsku od ověřeného prodejce

  1. Viroviticko – podrávská župa / Virovitičko – podravska županija s hlavním městem Virovitica má necelých čtyřiadevadesát tisíc obyvatel. Ti hovoří chorvatsky a srbsky a obracejí se na římskokatolickou víru a Pravoslaví. Viroviticko – podrávská župa / Virovitičko – podravska županija v čele s Ivanem Begovićem obhospodařuje Viroviticu, Slatinu a Orahovicu a k tomu třináct opčin. Toto území hraničí s Maďarskem a župami Koprivnicko – križeveckou, Bjelovarsko – bilogorskou, Požesko – slavonskou a Osijecko – baranjskou. Viroviticko – podrávská župa se pyšní pohořími Papuk a Bilo Gora, ale také řekou Drávou.
  1. Požežsko – slavonská župa / Požeško – slavonska županija ukrývá své hlavní město Požega. Tato chorvatská oblast má přes pětaosmdesát tisíc obyvatel, kteří se skládají z Chorvatů a Srbů. Anto Bagarić dohlíží na svá čtyři podřízená města a šest opčin. Požeško – slavonska županija hraničí s Brodsko – posávskou, Osijecko – baranjsou, Viroviticko – podrávskou,  Bjelovarsko – bilogorskou a Sisacko – moslavinskou župou. Požežsko – slavonská župa je nížinná, ale i hornatá díky hřbetu Požešky (610 metrů). Významnými městy je město Požega, Lipik, Pakrac a Pleternica.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup