Informace týkající se respiračního onemocnění COVID-19 sledují v dnešních dnech snad naprosto všichni. Jedná se o onemocnění, které ochromilo světovou ekonomiku, cestovní ruch, kulturu i život každého z nás. Jak jsme na tom s koronavirem nyní?

Počty nakažených

Počty zjištěných osob, které byly nakaženy koronavirem, den ode dne stoupá po celém světě. Na světě je novým typem koronaviru nakaženo více než 1,9 milionu osob. Nyní se nákaza šíří především v USA, Itálii či Španělsku, kde jsou počty nakažených i osob umírajících opravdu vysoké. V Číně, kde vše začalo, naopak případů ubývá.

Shrnutí v číslech

Celkem zemřelo již téměř 120 000 osob, u kterých však není vždy jasné, zda za jejich úmrtím stojí samotný koronavirus či onemocnění, se kterými jejich organismus doposud bojoval. V USA je nyní na 580 000 nakažených, ve Španělsku na 170 000, v Itálii 160 000. Další v poradí je Francie, Německo, Velká Británie, Čína a Írán. Rozhodující je samozřejmě také období, kdy do dané země koronavirus pronikl. Můžeme dnes již říci, že koronavirus se rozšířil po celém světě a na všechny kontinenty.

Situace u nás

V České republice je k dnešnímu dni více prokázáno než 6 000 nakažených osob, i když reálná čísla mohou být mnohem vyšší. Provedených bylo více než 130 000 testů, přičemž počet zotavených osob přesáhl 500. Zemřelo již téměř 150 osob.

Výhledy a prognózy

Klíčové jsou pro nás v dnešních dnech především výhledy a prognózy týkající se budoucnosti, a to nejen cestovního ruchu, ale také ekonomické situace a opatřeních, která se dotýkají každodenního života. Pravděpodobnost otevření hranic do léta je mizivá, kdy se vše vrátí do normálního stavu není dnes radno odhadovat a roušky nám pravděpodobně zůstanou až do podzimu. Sledujte proto pravidelně možné prognózy a vývoj situace, který je pro vás dnes v mnoha směrech klíčovým.