I když je naše představa o průběhu a slavení Vánoc jasná, ve světě jsou zvyky a tradice jiné. Přemýšlel jste někdy nad tím, jak slaví Vánoce na Islandu, v Bulharsku či Anglii?

Islandské tradice

Pokud byste žili na Islandu, budou vám vánoční dárky nosit skřítci, a o rovnou třináct skřítků, kteří přináší dárky od 12. až 24. prosince. Každý den darují jeden dárek. Dárky však donesou jen hodným dětem, kteří za oknem zanechají botu.

Anglické dobroty

V Anglii byste si pochutnali na opravdu delikátní vánoční večeři. Podává se pečený krocan s ořechovou nádivkou a jako sladká tečka na závěr nesmí chybě pudink. Pudink je připravován již v době adventu. Dříve se do něj ukrývala také mince, kdo ji našel, tomu přinesla zaručené štěstí.

Bulharská večeře

V Bulharsku nečekejte žádné obrovské hostiny. Štědrovečerní večeře je složena z vepřového masa a luštěnin. Některé rodiny, které striktně dodržují tradice, večeří na ubruse, který je položen na zemi a podestlán slámou. Připomínají si tak narození Ježíška.

Austrálie

Krásnou tradici provozují v Austrálii. Právě zde si totiž lidé vyvěšují došlé pohlednice do oken, které je zdobí po celé vánoční svátky. Kdo jich má nejvíce, získává pomyslné vítězství mezi sousedy. A kdo nosí australským dětem dárky? V Austrálii naděluje Father Christmas, tedy Otec Vánoc, i když mnoho dětí dnes spíše očekává Santu Clause.

Ukrajinský pavouk

Pokud byste trávili vánoční svátky na Ukrajině, možná by vás na vánočním stromečku překvapila jedna ozdoba, kterou je pavouk. Ukrajinské rodiny totiž věří, že pokud ráno na Vánoce objevíte pavučinu, budete mít celý rok štěstí.

Španělská loterie

Ve Španělsku mají velmi zvláštní tradici, která se váže k loterii. Tradičním rituálem je totiž losování čísel Vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií světa. Této zvláštní tradice sázení se zúčastní takřka každý ve Španělsku.