Náš svět je pro nás mnohdy velkým tajemstvím. Nejenže si na některé otázky neumíme odpovědět, ale svět někdy také jednoduše špatně vnímáme. O tom svědčí například zeměpisné zajímavosti a jakési „klamy“. Někdy máme mylná zdání o jednotlivých zemích. Objevte spolu s námi některé zeměpisné omyly, kterým mnohdy věříme.
Rusko a 11 časových pásem
Rusko je zemí opravdu rozlehlou, dalo by se říci spíše obrovskou. Tušili jste, že jeho rozloha zabírá 11 časových pásem? To znamená, že zatímco v západním ruku je teprve 9 hodin ráno, na východě je již 10 hodin večer. Zajímavé je, že Čína se rozkládá na 5 časových pásmech, ale používá jednotný čas pro celou zemi.
Ledovce ze sladké vody
Věděli jste, že ledovce tvoří až 75 % veškeré sladké vody, které na světě je, i když jsou ve slaném moři?
Austrálie je větší než měsíc
Mapy nás často klamou a jejich rozvržení je mnohdy nevhodné. I když je Austrálie nejmenší ze všech kontinentů, je dokonce větší než náš Měsíc.
Obří Tichý oceán
Podíváte-li se na mapu naší planety, je vždy zobrazena dvourozměrně. Pokud se však podíváte na globus, zjistíte, že Tichý oceán je opravdu obrovský a jeho rozloze patří skoro jedna celá polokoule. Upřímně jedině pohled z vesmíru opravdu odhalí obrovskou rozlohu Tichého oceánu.
Nejkratší cesta k moři
Cesta z České republiky k moři může mít jen 326 km. Ano, opravdu. Vydáte-li se ze Šlukna do Štětínského zálivu v Baltském moři, projede nejkratší možnou vzdálenost z ČR k moři.
Nejdelší plot
Nejdelší plot se prozatím nachází v Austrálii a je dlouhý 5 163 km. Postaven byl již v 19. století, aby chránil stáda ovcí před divokými zvířaty.
Mrtvé moře
Mrtvé moře je v podstatě pod hladinou moře. Leží totiž 429 m pod hladinou a každým rokem se propadá o jeden metr.