Lyžování je u nás už po dlouhá desetiletí velmi oblíbenou zimní kratochvílí. Na tuzemských horách však ne vždy panují ideální sněhové podmínky, a tak spousta lyžařů vyráží za sněhem na alpské svahy – obvykle do Rakouska, Itálie či Francie. Ať už ale máte v plánu brázdit jakékoli zahraniční sjezdovky, neměli byste zapomenout ani na vhodná pojištění. Jaká se vám budou hodit?

Cestovní pojištění (nejen) do Alp

Při všech cestách do zahraničí by cestovní pojištění mělo být takřka povinnou výbavou úplně pro každého. Ať už je účel vaší cesty jakýkoli, cestovní pojištění poskytne pevný základ pro pokrytí běžných rizik, jež jsou s cestováním spojená.

Pokud vyrážíte do zahraničí pravidelněji, můžete zvolit i variantu celoročního cestovního pojištění, které vás vyjde finančně výhodněji. A budete ho moci využít jak pro zimní cesty na hory, tak třeba též pro letní dovolenou za hranicemi. Pro příležitostné výjezdy pak stačí sjednat si pojištění na konkrétní dny, které v zahraniční strávíte.

Cestovní pojištění slouží především k úhradě potenciálních nákladů na léčebné výlohy v zahraničí – pomůže vám zaplatit (obvykle nemalé) výdaje za akutní lékařské ošetření, případné operační zákroky, zubní ošetření nebo převoz sanitkou či vrtulníkem. S ohledem na účel cesty je ovšem dobré uvážit, jakou variantu pojištění zvolíte a jakou výši pojistných limitů vám poskytne.

Cestovní pojištění na hory, lyže i snowboardy

Provozování sportovních aktivit na cestách představuje zvýšené riziko možného zranění, i když se jedná o sport na amatérské úrovni. Všeobecně rozšířené zimní sporty – jako lyžování či snowboarding – jsou navíc už ze své podstaty řazeny mezi sporty rizikové, a jako takové tedy vyžadují jistá specifika i při sjednávání pojištění.

Vhodnou variantou, která vám poskytne jistotu i na sjezdovkách, je proto připojištění na rizikové sporty. Pojištění tzv. aktivních sportů si pak – například u Kooperativy – můžete k základnímu cestovnímu pojištění přidat jen na ty dny, kdy plánujete lyže skutečně nasadit, a nastavit si tak pojistku přesně podle svých potřeb.

Pojištění zavazadel, sportovního náčiní i vlastní odpovědnosti

Vyplatí se ale také myslet na pojištění zavazadel či právě sportovní vybavení (lyže, kombinézy, helmy apod.) patří mezi věci s poměrně značnou hodnotou. Hodit se v tomto případě může připojištění zavazadel či přímo specializované pojištění sportovní výbavy, které lze sjednat třeba jako jednu z variant v rámci pojištění majetku a díky němuž budou vaše lyže v bezpečí během cesty i na sjezdovce. A pojištění se bude vztahovat i sportovní výbavu zapůjčenou z půjčovny.I když ale budete při lyžování dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, může se stát, že nedopatřením způsobíte nějakou nehodu či přivodíte zranění některému z dalších lyžařů – proto zvažte, zda do pojistného alpského balíčku nepřibalit také pojištění odpovědnosti.