Pokud chcete mít své obydlí jako klícku, neměli byste při jeho zařizování opomenout ani na výběr vhodného bytového textilu. Může se zdát, že se jedná o maličkost, nicméně opak je pravdou. Třeba takové špatně zvolené povlečení vás může zbavit kvalitního spánku.

Co do oken?

Na pomyslném seznamu nezbytného bytového textilu by vám rozhodně neměly chybět záclony. Ty jsou nejen zdobivé, ale alespoň částečně vám mohou zajistit soukromí. Běžně se vyrábějí v mnoha velikostech, často dokonce i na metráž. V takovém případě ušetříte, avšak většinou si je budete muset podšít sami, což není pro každého.

Záclony sice dokáží ve dne chránit soukromí, nicméně po setmění jsou v tomto ohledu k ničemu. Jakmile rozsvítíte, ocitnete se rázem v průhledném akváriu. Proto byste se měli pojistit, a sice roletou, případně nainstalovat do oken žaluzie.

Vhodné je použít i závěsy. Základní modely dokáží ochránit vaše soukromí a postarají se zároveň i o otravné sluneční paprsky. Toužíte-li ovšem po tmě jako v pytli i během dne, budete muset sáhnout po speciálních zatemňovacích typech.

Ty jsou často z jedné strany pogumované, což mimo jiné zajišťuje i dokonalé stínění. Jakmile takové závěsy zatáhnete, ocitnete se v totální tmě. To se hodí hlavně když si rádi občas zdřímnete během dne nebo se chcete dívat na televizi bez zbytečných odlesků na obrazovce.

Ideální povlečení

Co se povlečení týče, najít ideální typ je hodně složité. Každý má totiž trochu jiné vlastnosti, a ne všechny jsou pozitivní.

Tak například bavlněné lůžkoviny výborně sají pot, skvěle regulují teplotu a jsou příjemně hebké. Na druhou stranu vás neochrání před alergeny, a navíc se rády krčí. Chcete-li, aby u vás vše vypadalo tip ťop, budete muset v ložnici často zapínat žehličku.

Moderní povlečení ze syntetických vláken je už také docela jemné, hlavně skutečně kvalitní kousky. Plusem rovněž je, že se prakticky nekrčí a je hypoalergenní, takže ideální do ložnice alergika.

Na druhou stranu jsou syntetická vlákna stále mizerná v odvodu potu, což je velká nepříjemnost hlavně během letních měsíců.