Voda je cenným artiklem, který bude v budoucnu stále vzácnější. Víte, v jaké zemi spotřebují kvůli průmyslu a domácnosti nejvíce vody? Přinášíme vám přehled zemí s největší spotřebou vody na světě. 

Čína

Čína je rozsáhlou zemí, která má také rozsáhlou spotřebu vody. Za rok obyvatelé Číny spotřebují až 1370 bilionů vody, což ji řadí mezi země s největší spotřebou vody. Není se čemu divit, když se v právě zde nachází velké výrobní haly a rozvinutý průmysl. Čína vehementně vyrábí, ale také spotřebovává ve velkém.

USA

Dalším na seznamu jsou Spojené státy americké, které se v tomto směru drží na prvních příčkách již celá desetiletí. Populaci USA tvoří cca 300 milionů obyvatel. Ti spotřebují na 817 bilionů litrů vody za rok. Důvodem je hojné zavlažování zemědělské půdy, a to především ve státech Kalifornie a Texas. Právě v těchto oblastech se totiž pravidelně vyskytují oblasti sucha, které se podílejí na ničení velké části úrody. Východní pobřeží USA využívá vodu k produkci elektřiny, tepla, ale také k výrobě.

Nový Zéland

Celkem nedávno, v roce 2016, se do tohoto žebříčku zařadil i Nový Zéland. O tento posun se zasloužil především stále se rozvíjející průmyslový pokrok v těchto končinách. Novozélanďané však vodu nehospodárně spotřebovávají i ve svých domácnostech. Denně je to až 227 litrů. To činí až čtyřnásobek doporučeného průměru.

Brazílie

U Brazílie spotřeba vody činí v průměru 359 bilionů vody za rok. V této zemi se však jedná o velký problém, jelikož nejlidnatější regiony Brazílie jsou téměř bez vodních zásob. V tomto případě za takto hraniční situaci může fenomén El Niňo, tedy nadměrné kácení pralesů, čerpání podzimní vody, která se používá k zavlažování. Rizikové zacházení s vodou je tedy problémem i v těchto oblastech.