Rádi si plánujete dovolenou na vlastní pěst? Chcete to zkusit poprvé? Plánování cesty a ubytování po svém není vůbec náročné, navíc můžete vyrazit naprosto kamkoliv, a ne jen tam, kde má zrovna daná cestovní kancelář smluvenou spolupráci. Zařizování vlastní dovolené se vám vyplatí také finančně.

Levné letenky

Hitem v cestování jsou dnes levné letenky. Ty můžete pořídit v případě, víte-li, kde hledat a kdy letenky nakupovat. Zakoupit dnes totiž můžete letenky do Říma, Milána, Londýna, Barcelony apod., do 1000 Kč.

Akční portály

Ideální je pustit se do vyhledávání skrze portály, na kterých přehledně uvidíte, jak se ceny za letenky pohybují v jednotlivých měsících a dnech. Snadno zjistíte, že lety pondělní a čtvrteční jsou zpravidla nejlevnější, za to víkendové jsou nejdražší. Sledujte také různé akční portály, na kterých se zobrazují letenky za akční ceny.

Letenky zakoupené včas

Klíčová je také doba, kdy budete letenky kupovat, ideální jsou více než 2 měsíce před odletem či poslední týden před odletem, mezitím jsou ceny za letenky zpravidla nejvyšší. Vyplatí se je proto kupovat dopředu a včas.

Přímo u aerolinky

Nekupujte však letenky přes různé vyhledávací weby, které slouží pouze k vyhledávání letenek. Lepší cenu za letenky vždy najdete přímo na stránkách aerolinek, také pro vás bude snadnější řešení případné reklamace za letenky.

Pozor na zavazadla

Pozor si dávejte při nákupu letenek také na zavazadla, která se k ní vážou. Nejlevnější ceny jsou totiž za letenky, které mají v ceně jen příruční zavazadlo, popřípadě jen malé kabinové zavazadlo. To je potřeba si vždy dobře ověřit. Ceny letenek s klasickým zavazadlem totiž mohou mít mnohem vyšší. Záleží i na podmínkách dané aerolinky.

Místo odletu

Promyslete i místo odletu a zkoumejte různé možnosti. Například letenky z Prahy do Portugalska mohou stát až třikrát více než letenky Z Berlína do Portugalska. Finančně se vám tak mnohdy vyplatí přejet delší kus autem či autobusem k danému letišti.