V současné době můžete do drahých kovů investovat několika způsoby. První možností jsou fyzické slitky(případně i mince), dále pak se nabízí cenné papíry, které zlato jako takové zastupují. Spousta investorů upřednostňuje právě cihličky. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno je nezbytné zohlednit před pořízením slitku.
Podle mnohých analytiků je dobré, aby pět až deset procent investičního portfolia tvořilo zlato, protože představuje dlouhodobé zajištění proti inflaci a zároveň diverzifikuje.
Zlato je vzácné a celosvětově uznávané
Vlády si nemohou tisknout investiční zlato podle toho, jak potřebují. Během jakékoliv ekonomické krize, ať už se jedná o velkou hospodářskou krizi, nebo pandemii COVID-19, se hodnota žlutého kovu zvyšuje.
Fyzické zlato se dodává v mnoha formách a velikostech. Obrovské popularitě se těší hlavně slitky. Vzhledem k tomu, že ani česká mincovna, ani žádná slovenská mincovna nevyrábí vlastní slitky, je nezbytné si vybrat z nabídky švýcarských rafinérií.
Vždy jsou na každé cihličce uvedeny údaje jako ryzost, původ, hmotnost a místo ražby. Při výběru prodejce si dávejte pozor, protože ceny se mohou lišit klidně i o deset procent, a to za identický slitek. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“dodává Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.
Jak jsou na tom zlaté mince?
Další variantou jsou zlaté mince, které si však nezaměňujte se starými vzácnými mincemi, jež sbírají numismatici. Investiční zlaté mince jsou nové a ražené pro investory. Rozšířené jsou hlavně American Gold Eagle, Australian Gold Eagle, Canadian Maple Leaf a South African Krugerrand.
Zajímat byste se měli nejen o to, jaká je cena zlata na komoditní burze, ale srovnávejte si i nabídku jednotlivých prodejců.