Kojení je sice osobní záležitost, nicméně se jedná i o velice diskutabilní téma, protože každý má na danou oblast jiné názory. Spousta lékařských odborníků, porodníků i gynekologů doporučuje výlučné kojení po dobu prvních šesti měsíců života dítěte. Po zavedení dalších příkrmů je vhodné pokračovat v kojení alespoň do jednoho roku. Co však dělat, když jsou bradavky bolestivé? Jaké výhody má kojení?

Novorozenci se chtějí zpravidla krmit každé dvě až tři hodiny. Ve dvou měsících je běžné krmení každé tři až čtyři hodiny a v šesti měsících každých pět hodin. Důležité je zaměřit se na správné techniky kojení, čímž se vyhnete problémům s bradavkami.

Mateřské mléko poskytuje kojencům ideální výživu

Mateřské mléko obsahuje dokonalou směs vitamínů, bílkovin a tuků, zkrátka všeho, co miminko potřebuje k růstu. Všechno je navíc poskytováno ve formě, která je lépe stravitelná než kupovaná kojenecká výživa. Mateřské mléko taktéž obsahuje protilátky, jež pomáhají dítěti bojovat proti virům a bakteriím.

Kojení snižuje riziko astmatu a alergie u dítěte, navíc fyzická blízkost a oční kontakt pomáhají miminku navázat s matkou silné citové pouto.

Kojení má výhody i pro matku

Kojení spaluje další kalorie, takže můžete rychleji zhubnout. Uvolňuje se hormon oxytocin, který pomáhá děloze vrátit se do původní velikosti. V neposlední řadě snižuje riziko vzniku rakoviny prsu či vaječníků.

Bohužel, bolest prsu kojení někdy způsobuje, nicméně existují speciální přípravky s uklidňujícím efektem. Jedním z takových produktů je Multi-Mam Compresses, což jsou nelepivé náplasti, které pomáhají zahojit ragády do dvanácti hodin. V podstatě se jedná o obklady s bioaktivním gelem, jehož úkolem je obnovit mikroflóru a podpořit přirozený léčebný proces. Vzhledem k tomu, že je gel naprosto nezávadný, nevadí, když se dostane při kojení do úst kojence.